Udostępnij tę stronę: 

Wśród wydarzeń tygodnia jest debata o Wspólnej Polityce Rolnej i przemówienie przewodniczącego PE Martina Schulza podczas Rady Europejskiej 

Jakie dopłaty dla polskich rolników? Deputowani dyskutują w tym tygodniu na temat reformy unijnej polityki rolnej. Ten tydzień w Parlamencie Europejskim wypełnią także spotkania grup politycznych, jak i posiedzenia komisji. Ten tydzień to także szczyt UE, na którym obecny będzie przewodniczący PE Martin Schulz. Internauci będą mogli porozmawiać na czacie PE o premiach bankierów z wiceprzewodniczącym Parlamentu Austriakiem Othmarem Karasem (Europejska Partia Ludowa).

Propozycje reformy Wspólnej Polityki Rolnej będą przedmiotem poniedziałkowego spotkania Komisji Międzyparlamentarnej - z udziałem europosłów i krajowych deputowanych. Uczestnicy zastanowią się, jak zmniejszyć biurokrację, wprowadzić nowe bardziej ekologiczne środki działania, lepiej ukierunkować płatności dla rolników i pobudzić konkurencyjność w rolnictwie.


Także w poniedziałek odbywają się trójstronne negocjacje PE z Komisją Europejską i Radą UE w sprawie zasad regulacji, które mają uczynić jazdę motocyklami bezpieczniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska.


We wtorek od 16 do 16.45 odbędzie się czat z Othmarem Karasem na temat propozycji ograniczenia premii bankierów.


Parlament jest w tym tygodniu także gospodarzem Konferencji o Elektronicznych Przetargach, współorganizowanej wspólnie z KE. Komisja Europejska zaproponowała ostatnio, aby e-przetargi stały się obowiązkowe w całej UE do połowy 2016 roku.


W środę toczyć się będą trójstronne negocjacje PE z unijnymi partnerami w sprawie nowych przepisów dotyczących warunków ubiegania się o azyl w krajach Unii. Głównymi  punktami dyskusji będą m.in. warunki przetrzymywania osób ubiegających się o azyl, ich dostęp do rynku pracy i bezpłatnej pomocy prawnej.


Deputowani, dziennikarze, badacze uczestniczyć będą w środowej sesji w PE "Wszecheuropejskie forum o pluralizmie mediów i nowych mediach". Wśród zapowiedzianych gości imprezy jest także popularny angielski aktor Hugh Grant.


Przewodniczący PE Martin Schulz wygłosi w czwartek przemówienie na otwarcie szczytu Rady Europejskiej w tym tygodniu.  Po wystąpieniu odbędzie się konferencja prasowa z jego udziałem. Obrady europejskich szefów  państw i rządów 28 i 29 czerwca będą poświęcone wzrostowi gospodarczemu i zatrudnieniu, budżetowi UE na lata 2014-2020 i przyszłości strefy Schengen.


W niedzielę 1 lipca Cypr obejmie - po raz pierwszy w historii - półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE.