Udostępnij tę stronę: 

„Nie” dla ACTA - zdecydowali deputowani w czasie ostatniej przedwakacyjnej sesji w Strasburgu. Parlament sprzeciwił się także łamaniu zasad z Schengen i przyjął przychylnie wyniki ostatniej Rady Europejskiej, wzywając przy tym Komisję Europejską do natychmiastowego wcielenia w życie planu ratunkowego. Na czele Rady UE Danię zastąpił Cypr. Oprócz tego przyjęto uchwały m.in o systemach alarmowych e-Call w samochodach i o lepszej ochronie zwierząt.

Posłowie do PE zdecydowanie odrzucili w środę porozumienie o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi - ACTA,  wskutek czego nie wejdzie ono w życie. Powszechna obawa przed tym, jak ACTA wpłynie na podstawowe prawa obywatelskie wywołała lawinę protestów internautów, w tym petycję do PE podpisaną przez prawie trzy miliony ludzi.


Od 1 lipca prezydencję w Radzie UE przejął od Danii na kolejne półrocze Cypr. „Pragmatyczna, dynamiczna i sprawna” - w takich słowach deputowani ocenili we wtorek zakończoną duńską prezydencję. Skrytykowali ją jednak za niedawną kontrowersyjną próbę wykluczenia PE z decyzji o przyszłości strefy Schengen.


Jak podkreślił w środę w Strasburgu prezydent Cypru Demetris Christofias, głównymi priorytetami nowej cypryjskiej prezydencji będą wieloletni budżet UE na lata 2014-2020 i opracowanie wspólnego europejskiego systemu azylowego do końca 2012 roku.

Większość deputowanych przyjęła z zadowoleniem rezultaty ostatniego szczytu Rady Europejskiej. Zaapelowali oni jednak do KE, aby ta do września przedstawiła konkretny plan działań antykryzysowych.


Zdaniem PE, w krajach unijnych należy lepiej dbać o odpowiednie traktowanie zwierząt. Przyjęta rezolucja zaznacza, że będzie to korzystne także dla ludzi, pomagając m.in. w zwalczaniu chorób odzwierzęcych.


Nie powinno być żadnych zbędnych cięć w proponowanym budżecie UE na 2013 rok - ocenili w środę eurodeputowani, zatwierdzając stanowisko PE do negocjacji budżetowych z państwami członkowskimi. Zaapelowali oni także ponownie, aby Parlament miał tylko jedną siedzibę zamiast obecnych trzech: w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu.


Parlament wyraził także obawy dotyczące kontroli granicznej w obszarze Schengen i wezwał Komisję do obrony ruchu bezwizowego.


We wtorek PE sprecyzował zasady konkurencji w dziedzinie usług kolejowych oraz związanej z nimi infrastruktury w jednolitym europejskim obszarze kolejowym. Zasady te mają ożywić międzynarodowe przewozy pasażerskie i towarowe oraz poprawić ich jakość.


PE przyjął też rezolucję dotyczącą unijnej współpracy z Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem i Białorusią. Tekst podkreśla, że UE musi zbudować strefy wolnego handlu ze swoimi wschodnimi sąsiadami, gdyż przyniesie to korzyści gospodarcze i pomoże reformom w tych krajach, a także wesprze unijne interesy ekonomiczne i polityczne.


W tym tygodniu uruchomiliśmy nowy portal EP Newshub, który gromadzi jednym miejscu wszystkie informacje internetowe opublikowane przez europosłów, grupy polityczne oraz serwis informacyjny tej instytucji. Mamy nadzieję, że EP Newshub będzie dla Państwa użytecznym narzędziem!