Po 23 latach Aung San Suu Kyi odbiera Nagrodę Sacharowa 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi odbiera Nagrodę im. Sacharowa na rzecz wolności myśli, przyznaną jej 23 lata temu 

Myanmarska opozycjonistka Aung San Suu Kyi odebrała we wtorek 22 października, przyznaną 23 lata temu przez Parlament Europejski, Nagrodę im. Sacharowa na rzecz wolności myśli. "To niezwykła chwila, na którą czekała cała generacja w Pani kraju, oraz wiele osób tu, w Europie” – mówił przewodniczący PE Martin Schulz podczas uroczystości.

"Wolność myśli zaczyna się od prawa do zadawania pytań, którego ludność Birmy nie miała tak długo, że dziś młodzież nie wie jak to poprawnie zrobić" – mówiła Aung San Suu Kyi podczas wtorkowej uroczystości. Legenda opozycji i ruchu na rzecz praw człowieka dziękowała za wieloletnie poparcie płynące z Europy.


"Chcemy mieć pewność, że wolność myśli oraz życia zgodnie z naszym sumieniem będą chronione i w pełni przestrzegane. Mamy jeszcze wiele pracy, by stało się to zapisem w tworzonej konstytucji” – dodała.


Symbol walki o wolność słowa i demokrację


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nazwał Aung San Suu Kyi "wybitnym symbolem walki o wolność i demokrację”. "Nie ważne jest jak długa jest walka, Ci którzy wykażą się siłą w staraniach o uszanowanie demokracji, zawsze zwyciężą” – powiedział.


Aung San Suu Kyi spędziła 15 lat w areszcie domowym. Uwolniono ją dopiero w 2010 r.