Udostępnij tę stronę: 

Prognoza podziału miejsc w Parlamencie Europejskim (19.05.2014 r.) 

Jak będzie wyglądał nowy Parlament po Wyborach Europejskich? Nikt nie ma odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie cała Europa. W związku z tym, Parlament Europejski we współpracy z TNS Opinion proponuje cotygodniową prognozę podziału miejsc w PE po wyborach 22-25 maja, bazowaną na badaniach opinii publicznej w 28 państwach członkowskich UE.

To nie jest sondaż, wskazujący dokładne preferencje polityczne, ale migawka przedstawiająca pogląd opinii publicznej na wynik nadchodzących wyborów, w państwach UE. Ostateczny i oficjalny podział miejsc poznamy podczas pierwszej sesji nowego Parlamentu 1-3 lipca 2014 r.


Metodologia

 

Prognoza podziału miejsc przygotowana została na podstawie zbioru tygodniowych badań opinii publicznych, przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich. Miejsca przyznawane poszczególnym partiom są wyliczane zgodnie z krajowymi przepisami wyborczymi, systemem głosowania i progami wyborczymi.


Prognoza oparta jest na średniej z dwóch lub trzech najnowszych badań krajowych. Jeśli jej wyliczenie nie jest możliwe, pod uwagę brany jest rezultat ostatniej europejskiej lub krajowej ankiety. Tegotygodniowa prognoza opiera się na wynikach badań przeprowadzonych w dniach 13 maja - 19 maja.


Miejsca w PE


Partie polityczne, należące do grupy politycznej PE, lub wskazanej partii politycznej na poziomie europejskim, są automatycznie wliczane w jej prognozowany wynik.


Niezrzeszeni członkowie PE obecnej kadencji, są doliczani do kategorii “niezrzeszonych” w przypadku reelekcji.


Partie, których przynależność nie została jeszcze określona, zostają umieszczone w kategorii “inne”. Liczba przypadających miejsc w kategorii „inne” jest dzielona równo między lewicę i prawicę, by nie przesądzać o orientacji politycznej danego ugrupowania.


Źródło: współpraca PE i TNS Opinion.