Kto poprze Junckera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej? 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Jean-Claude Juncker spotkał się z grupami politycznymi Parlamentu Europejskiego, by wypracować poparcie w głosowaniu 15 lipca 

Grupy polityczne Parlamentu Europejskiego miały okazję spotkać się w tym tygodniu z Jean-Claudem Junckerem. Mimo, że były premier Luksemburga został oficjalnym kandydatem na przewodniczącego Komisji Europejskiej, ogłoszonym przez Radę podczas szczytu unijnego 27 czerwca, jego nominacja wciąż nie jest pewna. By objąć najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej, potrzebuje przynajmniej 376 głosów "za" podczas wtorkowego głosowania plenarnego.

Następca José Manuela Barroso będzie musiał zapewnić sobie przynajmniej 376 głosów “za” w głosowaniu 15 lipca w Strasburgu. We wtorek rano kandydat wygłosi przemówienie i weźmie udział w debacie plenarnej.


W ramach walki o głosy, Juncker spotkał się z grupami politycznymi nowego Parlamentu Europejskiego. Kandydat został gruntownie przepytany wobec planów i priorytetów na pięcioletnią kadencję przez deputowanych S&D, ECR oraz ALDE (we wtorek) oraz EPP, Greens/EFA, GUE/NGL oraz EFDD (w środę).


Lider Europejskiej Partii Ludowej (EPP – która wystawiła Junckera jako kandydata) Manfred Weber mówił: "Jean-Claude Juncker pokazał dziś, że z jego przywództwem, Komisja Europejska będzie bardziej ambitna i będzie miała klarowną agendę”. Dodał, że wybór nowego przewodniczącego (na mocy zapisów Traktatu z Lizbony) przyniesie europejskiej polityce więcej przejrzystości oraz demokratyczności.


Po spotkaniu z Junckerem, szef Socjaldemokratów (S&D) Gianni Pittella przyznał: "nasza ostateczna decyzja co do poparcia Jean-Claude Junckera na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej nie została jeszcze podjęta. Dyskusje na ten temat trwać będą jeszcze w przyszłym tygodniu”.


Przewodniczący ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) Syed Kamall podkreślił, że grupa będzie współpracować z Junckerem, w przypadku jego wyboru, ale nie jest zadowolona z procedury nominacji kandydata. "To uszczuplenie władzy państw członkowskich na rzecz Parlamentu Europejskiego” – zauważył.


Liberałowie i Demokraci (ALDE), po rozmowie z kandydatem przyznali, że poparcie dla byłego premiera Luksemburga „nie będzie zależało jedynie od jego doskonałych, proeuropejskich referencji, ale przede wszystkim od jego programu”.


Gabi Zimmer poinformowała, że priorytety Junckera w kwestiach cięć gospodarczych oraz negocjacji umowy o wolnym handlu z USA „nie pokrywają się z wizją przyszłości Unii Europejskiej grupy GUE/NGL (Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Nordyckiej Zielonej Lewicy)".


Współprzewodniczący Zielonych (Greens/EFA) - Rebecca Harms i Philippe Lamberts podsumowali rozmowy z Junckerem: "Nie wszystkie odpowiedzi kandydata zgadzały się z naszą wizją Europy, ale znaleźliśmy także pewne punkty wspólne”.


Współprzewodniczący EFDD (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej) Nigel Farage komentował krótko: “Jest nam bardzo miło, że Jean-Claude Juncker zdecydował się spotkać z najbardziej krytyczną wobec UE grupą polityczną Parlamentu Europejskiego”.


Co dalej?


Jeśli Juncker otrzyma wystarczającą liczbę głosów 15 lipca, jako nowy przewodniczący Komisji Europejskiej będzie zobowiązany zaprezentować listę kandydatów na poszczególnych komisarzy (w porozumieniu z państwami członkowskimi). Posłowie będą musieli zaakceptować każdego z członków nowej Komisji po uprzednim, gruntownym przesłuchaniu w odpowiednich komisjach parlamentarnych.


Więcej o procedurze w linkach umieszczonych po prawej stronie.