Udostępnij tę stronę: 

Finaliści Nagrody Lux 2014: "Class enemy" ("Razredni sovražnik"), "Girlhood" ("Bande de filles"), "Ida" 

Poznaliśmy troje finalistów Nagrody Lux 2014. O parlamentarne wyróżnienie powalczy: “Razredni sovražnik“ („Class enemy”) ze Słowenii, francuski „Bande de filles” („Girlhood”) oraz polsko-duński film „Ida”. Wszystkie trzy filmy, z napisami tłumaczonymi na wszystkie języki UE będą wyświetlane w 28 państwach członkowskich podczas dni Nagrody Lux. Zwycięzca zostanie wybrany przez eurodeputowanych i ogłoszony 17 grudnia.

Finalistów ogłosiła dziś w Rzymie nowa przewodnicząca parlamentarnej komisji kultury Silvia Costa.


  • „Razredni sovražnik” (ang. „Class Enemy”) – reż. Rok Biček, Słowenia

To film o relacjach uczniów szkoły w Słowenii z ich nauczycielem niemieckiego. Ze względu na spore różnice w postrzeganiu życia, atmosfera staje się coraz bardziej napięta...


  • „Bande de filles (ang. „Girlhood”) – reż. Céline Sciamma, Francja

Historia dziewczyny, która rozpoczyna nowe życie – zmienia nazwisko, rzuca szkołe i dołącza do gangu, wierząc, że to właśnie jest droga do bycia całkowicie wolną.


  • „Ida” – reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania

Film opowiada o sierocie, wychowywanej w zakonie. Tuż przed złożeniem ślubów, Anna odkrywa, że jest Żydówką. Rusza w podróż, by dowiedzieć się więcej o sobie i swojej rodzinie.


Wszystkie filmy będą wyświetlane wraz z przetłumaczonymi na 24 języki napisami, w ponad 40 miastach i na 18 festiwalach filmowych. Zwycięski obraz zostanie zaadaptowany na potrzeby osób z wadami wzroku i słuchu oraz dofinansowany w celu dalszej promocji.


Po raz drugi w historii, również widzowie będą mogli wybrać swój ulubiony film. Wśród głosujących wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma zaproszenie na festiwal filmowy w Karlowych Warach w 2015 r.


Więcej informacji nt. Nagrody Lux – oficer prasowy Cornelia Gusa:

Tel.: (+32) 2 28 32601 (Bruksela) lub (+33) 3 881 73784 (Strasburg)

cornelia.gusa@europarl.europa.eu