Udostępnij tę stronę: 

Po raz kolejny zaktualizowaliśmy naszą multimedialną infografikę, przedstawiającą dokładne dane z dorocznego raportu finansowego Komisji Europejskiej. Ile Unia Europejska przekazała środków Polsce w 2015, a ile my wpłaciliśmy do unijnej kasy? Jak się to ma, do wydatków w innych krajach? Skąd pochodziły te pieniądze? Sprawdź w naszej aplikacji.

W 2015 r. Polska otrzymała 13,36 mld euro z Unii Europejskiej. Polska jest największym odbiorcą środków na politykę regionalną: 7,79 mld euro (60%) w 2015 r. Wydatki na rolnictwo sięgnęły 38% – przy średniej UE 43%. Na finansowanie badań i rozwoju przypadł zaledwie 1% unijnych wydatków, podczas gdy średnia unijna to 10%.


W 2015 r. Polska zasiliła budżet UE kwotą 3,72 mld euro i zgromadziła 696 mln euro z ceł i opłat rolnych w imieniu UE, z czego 25 proc. zatrzymała jako opłatę administracyjną.


Nasze narzędzie jest w pełni przygotowane do umieszczania na stronach internetowych – czy to w całości, czy w formie interesujących Cię sekcji budżetu. Jeśli chcesz umieścić infografikę na swojej stronie lub blogu, kliknij w znaczek </> i skopiuj kod.


Żeby zobaczyć dokładne statystyki dotyczące poszczególnych krajów, wybierze je na mapie.