Udostępnij tę stronę: 

Raif Badawi 

W środę, 16 grudnia, o 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. W tym roku PE uhonorował Nagrodą Raifa Badawiego – saudyjskiego blogera i działacza na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie odbierze Ensaf Haidar, żona laureata, która mieszka wraz z dziećmi na wygnaniu w Kanadzie.

Raif Badawi jest blogerem z Arabii Saudyjskiej, autorem strony internetowej Wolni Saudyjscy Liberałowie (ang. Free Saudi Liberals). Został aresztowany w 2012 roku i skazany na 10 lat więzienia, 1000 batów i dużą grzywnę za obrazę wartości islamu na swojej stronie internetowej, która promowała społeczną, polityczną i religijną debatę.


Pierwszą serię chłosty (50 batów) wymierzono na początku stycznia 2015 roku. Wykonanie reszty kary wstrzymano z powodu złego stanu zdrowia skazanego oraz na skutek licznych protestów międzynarodowych.


Badawi nadal przebywa w więzieniu, a nagrodę w jego imieniu odbierze żona.


Do Strasburga zaproszono również przedstawicieli pozostałych finalistów Nagrody - demokratycznej opozycji w Wenezueli oraz Borysa Niemcowa.


Transmisja z uroczystości w środę, 16 grudnia o 12.00 na naszej stronie internetowej.


Komentarze w social media dostępne pod hashtagami #NagrodaSacharowa oraz #FreeRaif.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.