Udostępnij tę stronę: 

Ensaf Haidar odebrała Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli w imieniu męża Raifa Badawiego, saudyjskiego blogera. 

“Raif Badawi miał odwagę powiedzieć ‘nie’ barbarzyństwu. To dlatego został wychłostany” – powiedziała Ensaf Haidar, żona Raifa Badawiego, saudyjskiego blogera wyróżnionego Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2015. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 16 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu. Badawi został nagrodzony za walkę o wolność słowa i myśli w Arabii Saudyjskiej. Jego żona przebywa wraz z trojgiem dzieci na wygnaniu w Kanadzie.

“Badawi stał się symbolem i inspiracją dla tych, którzy walczą o prawa podstawowe w regionie i poza nim” – powiedział przewodniczący Schulz, otwierając uroczystość. „Pomimo wielkiego ryzyka jako bloger dzielnie starał się wzmocnić wolność myśli i korzystał z prawa do swobodnej wypowiedzi, wypełniając próżnię spowodowaną brakiem wolności prasy w państwie”.


Schulz wezwał Jego Wysokość króla Arabii Saudyjskiej do natychmiastowego ułaskawienia blogera i bezwarunkowego uwolnienia go.


Przewodniczący wezwał władze saudyjskie do “położenia kresu systematycznej rozprawie z pokojową wypowiedzią”, odnosząc się do takich osób jak Waleed Abu al-Khair, Abdulkarim Al-Khodr, Ashraf Fayadh i Ali Mohammed al-Nimr. Przypomniał, że Arabia Saudyjska została wybrana do Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych.


“Żaden terror, żaden nieludzki system karny nie zatrzymają nas w walce o prawa człowieka. Żadne argumenty związane z bezpieczeństwem, żadne porozumienia dotyczące broni czy pieniądze pochodzące z handlu ropą nie powstrzymają nas”.


Schulz przywitał również przedstawicieli pozostałych finalistów Nagrody - Marię-Alejandrę Aristeguieta-Alvarez reprezentująca demokratyczną opozycję w Wenezueli oraz Olgę Szorinę, dyrektor wykonawcza Fundacji Borysa Niemcowa na rzecz Wolności.


Kliknij po więcej informacji z Parlamentu Europejskiego.


“Raif Badawi to nie kryminalista, ale pisarz i wolnomyśliciel”

“Arabscy wolnomyśliciele ukrywają swoje idee, by je rozpowszechnić” – mówiła Ensaf Haidar, cytując swojego męża. „Zgodnie z ideologią przyjętą w arabskich społeczeństwach wolne i oświecone myśli są postrzegane jako bluźnierstwo; każda wolna myśl jest przejawem dekadencji i odejścia od prawdziwej ścieżki”.


“Raif nie jest kryminalistą” – mówiła Haidar. „Jest pisarzem i wolnomyślicielem – to wszystko. Jego przestępstwem jest to, że jest głosem wolności w państwie, które nie akceptuje niczego innego poza jedną opinią i jedną myślą”.


“Jest jedynie muzułmańskim myślicielem, który odmówił przynależności do grupy podążającej za duchownymi, którzy żyją w innych czasach rządzeni przez niesprawiedliwe i tyrańskie prawa”.


Haidar podziękowała Parlamentowi Europejskiemu za Nagrodę: “Przyznanie Nagrody im. Sacharowa Raifowi Badawiemu ma znaczenie historyczne. Panie Przewodniczący, to akt odwagi z Pana strony i wszystkich tych, którzy głosowali na Raifa”.


Cenzurowany. Uwięziony. Wychłostany. Ale nie zmuszony do milczenia


Raif Badawi jest blogerem z Arabii Saudyjskiej, autorem strony internetowej Wolni Saudyjscy Liberałowie (ang. Free Saudi Liberals). Został aresztowany w 2012 roku i skazany na 10 lat więzienia, 1000 batów i dużą grzywnę za obrazę wartości islamu na swojej stronie internetowej, która promowała społeczną, polityczną i religijną debatę.


Pierwszą serię chłosty (50 batów) wymierzono na początku stycznia 2015 roku. Wykonanie reszty kary wstrzymano z powodu złego stanu zdrowia skazanego oraz na skutek licznych protestów międzynarodowych.


Raif Badawi nie jest pierwszym laureatem Nagrody, który nie mógł odebrać jej osobiście. Aung San Suu Kyi uhonorowana Nagrodą w 1990 roku mogła odebrać ją osobiście dopiero po 23 latach.


Komentarze w social media dostępne pod hashtagami #NagrodaSacharowa oraz #FreeRaif. Więcej informacji o Nagrodzie i laureacie w najważniejszym temacie.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.

Laureat Nagrody Sacharowa 2015