Udostępnij tę stronę: 

Propozycja porozumienia UE z Turcją w sprawie zarządzania kryzysem migracyjnym oraz sposoby radzenia sobie z nim były przedmiotem szeregu debat na marcowej sesji plenarnej. Sytuacja kobiet uchodźczyń i ubiegających się o azyl w UE była tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet. Wiecej informacji poniżej.

Na debacie plenarnej w środę posłowie domagali się szczegółów propozycji umowy UE z Turcją w sprawie zarządzania przepływami imigrantów i uchodźców. Posłowie podkreślając, że musi ona respektować międzynarodowe prawo do azylu. Podczas debaty plenarnej z udziałem Rady i Komisji większość liderów grup politycznych podkreślała, że negocjacje akcesyjne UE z Turcją oraz rozmowy o liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, podróżujących do UE muszą być powiązane ze sprawą uchodźców. Posłowie skrytykowali również władze tureckie za działania łamiące wolność prasy i mniejszości.


Parlament Europejski z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet debatował z udziałem Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców Filippo Grandiego i przyjął rezolucję dotyczącą sytuacji kobiet uchodźczyń i ubiegających się o azyl/ W rezolucji posłowie wezwali m.in. do uwzględnienia przemocy ze względu na płeć jako przesłanki uprawniającej do ubiegania się o azyl w UE.

Premier Szwecji Stefan Löfven dyskutował w środę z posłami o sytuacji w Europie oraz o kryzysie migracyjnym. Szef szwedzkiego rządu wezwał do ochrony unijnych granic i utrzymania europejskich wartości.


We wtorek posłowie przyjęli nowe zasady mające na celu obniżenie kosztów usług w portach (takich jak cumowanie i holowanie). Posłowie nalegali na większą przejrzystość w ustalaniu cen. Dotychczasowe ustalenia nie muszą być zmieniane, jeśli spełniają minimalne standardy.


Dodatkowe finansowanie i uproszczenie procedur dotyczących programów dystrybucji mleka i owoców w szkołach przyjęto na sesji plenarnej we wtorek. Udział w programie jest dobrowolny, ale musi wiązać się z promocją zdrowego żywienia, korzyściami dla lokalnej i ekologicznej produkcji oraz mniejszym marnowaniem żywności.


W rezolucji w środę większość posłów wezwała Komisję Europejską do nieprzedłużania umowy przeciwko przemytowi papierosów zawartej pomiędzy UE i Philip Morris International (PMI), która wygasa w lipcu 2016.


Przepisy o zastosowaniu środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się chorób zwierzęcych takich jak ptasia grypa czy afrykański pomór świń, nieformalnie uzgodnione przez posłów i ministrów UE w czerwcu 2015, zostały przyjęte przez Parlament we wtorek.


W środę posłowie posłowie przyjęli nowe przepisy gwarantujące dzieciom poniżej 18 roku życia podejrzanym albo oskarżonym o popełnienie przestępstwa m.in. prawo do obrony.


Stosowanie istniejących środków przeciwdrobnoustrojowych powinno zostać ograniczone w celu zwalczania wciąż rosnącej odporności bakterii na antybiotyki, trzeba również pracować nad powstawaniem nowych leków - stwierdził Parlament Europejski w czwartek. Posłowie poparli zakaz prewencyjnego leczenia zwierząt antybiotykami i wspomaganie badań na nowymi rozwiązaniami.


W czwartek posłowie dyskutowali o sprawie Giulio Regeniego, włoskiego doktoranta, który zaginął w Egipcie w styczniu. Jego ciało noszące ślady tortur znaleziono 9 dni później w Kairze. Media i obrońcy praw człowieka podnoszą, że w zabójstwo mogą być zaangażowane egipskie służby specjalne, ale władze zaprzeczają. PE domaga się śledztwa i ukarania osób winnych smierci włoskiego studenta.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.