Prezydencja Malty: Oczekiwania posłów 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Logo prezydencji Malty 

Malta pokieruje pracami Rady Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2017 roku. Malta będzie musiała zmierzyć się z szeregiem wyzwań: zarządzaniem kryzysem migracyjnym, napięciami w polityce zagranicznej i negocjacjami ws. Brexitu. Zapytaliśmy maltańskich posłów o ich oczekiwania wobec prezydencji.

David Casa (EPL)


Prezydencja Malty przypada w krytycznym momencie dla Unii Europejskiej. która mierzy się z szeregiem wyzwań. Ważne wybory odbędą się we Francji i Holandii, a Wielka Brytania najprawdopodobniej uruchomi artykuł 50 traktatu. Brexit jest wyzwaniem nie mającym precedensu - sposób, w jaki przeprowadzimy te negocacje, ukształtuje Unię Europejską na najbloższe dekady.


Bezpieczeństwo i migracja muszą pozostać na szczycie unijnej agendy. Mam nadzieję i spodziewam się większego nacisku na ogólną sytuację w basenie Morza Śródziemnego, bo ogólna sytuacja polityczna, bezpieczeństwa i nielegalne szlaki migracyjne to wyzwania, na które trzeba odpowiadać w zdecydowany sposób.


Wzrost i zatrudnienie pozostaną priorytetem UE jako całości. Podczas gdy bezrobocie w UE spadło w ostatnich trzech latach, różnice między państwami członkowskimi pozostają duże.


Roberta Metsola (EPL)

Ciężko pracujemy nad prezydencją jako naród - to będzie ważny moment dla Malty i Gozo.


Jako posłanka i obywatelka Malty chcę by prezydencja osiągnęła jak najlpesze rezultaty dla Europy dla Malty. W najbliższych miesiącach, być może bardziej niż kiedykolwiek, będziemy potrzebowali UE bliższej obywatelom i potwierdzenia, dlaczego potrzebujemy Europy i wartości, które tak bardzo cenimy.


Europa potrzebuje ludzi, którzy będą to chronić i mam nadzieję, że to wlasnie uczyni prezydencja Malty.


Therese Comodini Cachia (EPL)


Największe wyzwanie, któremu UE musi stawić czoła, to zapewnienie, że obywatele są zaangażowani w sprawy europejskie, jak również sprawienie, by praca instytucji jest istotna dla problemów, które napotykają obywatele. Mówię to, nie umniejszając wyzwaniom jakie stanowią Brexit i wybór Trumpa na prezydenta USA.


Chciałabym zobaczyć prezydencję Malty odgrywającą w tym rolę, jak również dokonującą postępów w legiclacji dotyczącej wspólnego rynku cyfrowego.


Alfred Sant (S&D)

Najważniejszym wyzwaniem jest zapewnienie właściwej komunikacji w dobrej wierze między państwami członkowskim i Wielką Brytanią podczas negocacji ws. Brexitu. UE, podobnie jak reszta świata, będzie starała się wynegocjować warunki w sytuacji bezprecedensowej niepewności. Sprawy muszą być zarządzane w przejrzysty, całościowy i delikatny sposób.


Odnosząc się do spraw bliższych Malcie, wyzwaniem dla niej będzie kompetentne radzenie sobie z administracyjnym i politycznymi zawiłościami, które mogą się pojawić. Jestem przekonany, że uda nam się to osiągnąć. Chciałbym zobaczyć postęp w dziedzinie imigracji i polityki środziemnomorskiej.


Miriam Dalli (S&D)

Największym wyzwaniem będą ostatnie wydarzenia polityczne w Europie, w tym Brexit, i wybory w europejskich państwach, które moga zmienić dynamikę w Unii Europejskiej. Priorytety w czasie prezydencji obejmują oczywiście postep w dziedzinie europejskiej polityki imigracyjnej. potrzebujemy systemu azylowego, który zapewnia solidarności i godność w zakresie relokacji. Inne priorytety w obszarach, którymi się zajmuje, to gospodarka o obiegu zakmniętym, emisje gazów, roaming i dostęp do wi-fi, płynny gaz LNG.


Marlene Mizzi (S&D)


Pierwsza prezydencja jest zawsze wyzwaniem dla mniejszych państw, a prezydencja w takich czasach sprawia, że praca jest jeszcze trudniejsza. Kolejne miesiące będą koncentrować się na postawieniu obywateli w sercu unijnej agendy. Europa musi zacząć słuchać obywateli i działać w odpowiedzi na ich problemy i aspiracje. W czasie prezydencji Malty mam nadzieję zobaczyć postęp w obszarach takich jak migracja, rynek cyfrowy, bezpieczeństwo i włączenie społeczne.