Udostępnij tę stronę: 

Aarhus (u góry) i Pafos (u dołu). ©AP Images/European Union-EP 

Duńskie Aarhus i Pafos na Cyprze to Europejskie Stolice Kultury w 2017 roku. Od inauguracji w Atenach w 1985 roku tytuł przyznano juz 54 miastom. Tytuł ma podkreślać kulturową różnorodność Europy oraz wskazywać na wspólną historię i dziedzictwo.

Aarhus


Aarhus jest drugim co do wielkości miastem Danii, z liczbą mieszkańcow sięgającą nieco ponad 330 tysięcy. To historyczna osada wikingów, której początki sięgają VIII wieku, jest najstarszym duńskim miastem. Jednocześnie to najmłodsze miasto - 13% mieszkańców stanowią studenci.


Do największych atrakcji Aarhus należą Aros, muzeum sztuki, Stare Miasto, które stanowi "muzeum" na świeżym powietrzu, i Moesgaard Museum, w którym dostępna jest duża kolekcja eksponatów archeologicznych.


Tematem obchodów ESK w Aarhus jest RETHINK ("przemyśleć"). Organizatorzy chcą wykorzystać sztukę i kulturę do przemyśleń na temat wyzwań przyszłości. Celem jest umożliwienie zrównoważonego rozwoju - kulturalnego, ludzkiego i gospodarczego - inspirowanie obywateli do życia, pracy i angażowania się na rzecz Europy.


"Zostałam ochrzczona w katedrze w Aarhus w lutym 1945. Chociaż moja rodzina przeprowadziła się do Kopenhagi, kiedy miałam półtora roku, nadal czuja się przywiązana do tego miasta i w szczególności do katedry" - mówi posłanka Margrete Auken (Greens/EFA, Dania).


Pafos


Pafos było stolicą Cypru w czasach greckich i rzymskich, historyczne dziedzictwo miasta jest ogromne. Dziś miasto liczy nieco ponad 88 tysięcy mieszkańców.


Koncepcja obchodów ESK w Pafos opiera się na “Open Air Factory” - opiera się na wielowiekowej tradycji doświadczania kultury na zewnątrz oraz na przeświadczeniu, że potrzebne jest nowe otwarcie w sposobie myślenia, życia, ponownego łączenia ludzi i przestrzeni w regionie. Położenie miasta między Bliskim Wschodzie i kontynentalną Europą powoduje, że Pafos jest miastem wymiany kulturowej i dialogu.


"Pafos to więcej niż kolejne miasto. Jego historia sięga 4 tysięcy lat. Długa historia w połączeniu z wielokulturową otwartością turystycznego miasta dodaje mu dodatkowego blasku" - mówi poseł Takis Hadjigeorgiou (GUE/NGL, Cypr).