W tym tygodniu w PE: dostęp do leków, wzajemność wizowa USA, śledztwo ws. pomiarów emisji spalin 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

W tym tygodniu w PE 

Dostęp do leków, swoboda przemieszczania się obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i wzajemność wizowa - to główne tematy sesji plenarnej, która odbędzie się w środę i czwartek w Brukseli. Międzyparlamentarna komisja przyjrzy się reformie prawa azylowego, a komisja śledcza ws. pomiarów emisji spalin przyjmie sprawozdanie ze swoimi ustaleniami oraz rekomendacje.

Sesja plenarna

Ceny leków, zwłaszcza tych nowych i najbardziej skutecznych, wzrosły w ostatnich latach do tego stopnia, że wielu pacjentów nie może pozwolić sobie na ich zakup, a funkcjonowanie krajowych systemów ochrony zdrowia może być zagrożone. W środę posłowie będą debatować o rekomendacjach w tej sprawie, w czwartek przyjmą rezolucję.

W środę posłowie będą dyskutować o prawach obywateli UE zamieszkujących Wielką Brytanię w kontekście doniesień o tym, że brytyjskie Home Office w restrykcyjny sposób interpretuje prawo obywateli UE do pozostania w Wielkiej Brytanii po tym, jak to państwo opuści UE.


Stany Zjednoczone nadal wymagają wiz od obywateli Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W czwartek posłowie zwrócą się do Komisji Europejskiej o wprowadzenie wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych dopóki kwestia nie zostanie rozwiązana.

Komisje parlamentarne


We wtorek Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) bedzie rozmawiała o reformie wspólnego europejskiego systemu azylowego. W środę od 14:00 Cecilia Wikström, sprawozdawczyni parlamentarna, będzie odpowiadała na pytania użytkowników Facebooka.

We wtorek komisja śledcza ds. pomiarów emisji spalin przyjmie sprawozdanie końcowe i rekomendacje. Zostaną one poddane po debatę i głosowanie plenarne w kwietniu na sesji w Strasburgu.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.W tym tygodniu w PE m.in. e-demokracja, roaming, wzajemność wizowa Stanów Zjedoczonych.