Udostępnij tę stronę: 

W tym tygodniu w PE 

W tym tygodniu europosłowie zagłosują w komisjach nad przepisami, które mają ułatwić niewidomym dostęp do książek i poprawią warunki pracy osób zatrudnionych w przemyśle tekstylnym i odzieżowym. W środę odbędzie się dyskusją o poszanowaniu dla rządów prawa w Polsce. Z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich Przewodniczący Tajani i liderzy grup politycznych wezmą udział w uroczystościach we Włoszech.

60. rocznica podpisania traktatów rzymskich


We wtorek, 21 marca, w PE w Bruksli odbędzie się posiedzenie „Parlamentu Obywateli”, na którym o przyszłości Europy będą rozmawiali goście zaproszeni z całej Europy.


Dostęp do książek dla niewidomych


Komisja Prawna zagłosuje w czwartek, 23 marca, nad projektem nowych przepisów o wyjątkach w stosowaniu prawa autorskiego do książek i innych materiałów drukowanych przeznaczonych dla osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki przepisom znikną przeszkody w dostępie do tekstów zapisanych przy użyciu alfabetu Braille’a lub dużego druku oraz do książek elektronicznych i audiobooków.


Rządy prawa w Polsce


W środę, 22 marca, Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych spotka się z Fransem Timmermansem, pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, w sprawie procedury na rzecz umocnienia praworządności w Polsce. W styczniu 2016 Komisja wszczęła procedurę w związku z kryzysem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W lipcu wydała opinię, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa i przedstawiła rekomendacje, jak naprawić sytuację.

 

Prawa osób zatrudnionych w sektorze odzieżowym


We wtorek, 21 marca, posłowie z Komisji Rozwoju zagłosują ws. przepisów, które mają polepszyć warunki pracy milionów osób zatrudnionych w przemyśle tekstylnym i odzieżowym. Przepisy mają ustanowić system kontroli w łańcuchu dostaw oraz system znakowania odzieży; preferencje handlowe UE będą częściowo zależały od warunków, jakie potencjalni partnerzy stwarzają pracownikom.


Prawa konsumentów  sieci


Państwa członkowskie dostaną nowe narzędzia prawne do obrony praw konsumentów w Internecie. Będą mogły sprawdzać, czy sprzedawcy stosują niedozwolone ograniczenia geograficzne oraz nakazywać usunięcie niebezpiecznych stron. Nad przyjęciem projektu nowych reguł zagłosuje we wtorek, 21 marca, Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Celem przepisów jest zwalczanie najczęstszych praktyk szkodzących internetowym konsumentom: od nadużyć w grach on-line dla dzieci do nieuczciwych umów wynajmu samochodów.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.