Rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego: dlaczego kultura się liczy? 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Rok 2018 ma być Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Ostateczne głosowanie nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia, na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.

Rok Dziedzictwa Kulturowego ma wzmocnić poczucie europejskiej tożsamości i przynieść wymierne skutki ekonomiczne - promocja dziedzictwa kulturowego może przyśpieszyć wzrost gospodarczy i stworzyć miejsca pracy. Więcej o inicjatywie w naszym wywiadzie ze sprawozdawcą Mirceą Diaconu (liberałowie, Rumunia).

„Chcemy przywrócić dziedzictwo kulturowe do publicznej świadomości. Nadać mu godność, na którą zasługuje, i wzmocnić naszą tożsamość. Jednocześnie możemy na nowo odkryć to, co czyni nas Europejczykami” - powiedział Diaconu. W rozmowach z Radą i Komisją Parlament wynegocjował 8 mln euro na działania promocyjne w 2018 r. „Badania przeprowadzone w ramach sektora kultury pokazały, że inwestycja 1 euro przynosi ponad 20 euro” - dodaje Diaconu.

Według raportu Cultural Heritage Counts for Europe około 300 tys. ludzi pracuje w sektorze dziedzictwa kulturowego w Unii Europejskiej. Oprócz tego sektor pośrednio zapewnia 7,8 mln miejsc pracy.

Główne cele Europejskiego Roku to promocja dziedzictwa kulturowego jako przejawu różnorodności kulturowej Europy i dialogu międzykulturowego oraz wykorzystanie ekonomicznego potencjału kultury. Wzmożona aktywność kulturalna jest także elementem obecności UE na arenie międzynarodowej i reakcją na zniszczenie skarbów światowego dziedzictwa kulturowego na Bliskim Wschodzie.