Udostępnij tę stronę: 

Sekretarz generalny ONZ zwraca się do Parlamentu Europejskiego 

Wzrost liczby konfliktów, naruszeń praw człowieka, zmiana klimatu i globalizacja - to najważniejsze globalne wyzwania, o których mówił António Guterres w środę na sesji PE.

Witając sekretarza generalnego ONZ, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przypomniał, że zarówno Unia Europejska jak i Organizacja Narodów Zjednoczonych narodziły się po drugiej wojnie światowej „żeby zapewnić pokój i dobrobyt przez wielostronną współpracę”. „Razem musimy znaleźć polityczne rozwiązania konfliktów w Syrii, Libanie i w Jemenie oraz odnieść się do kwestii tzw. państwa islamskiego. Razem musimy bronić godności i wolności ludzkiej, dać nadzieję nowemu pokoleniu i wprowadzić w życie Agendę 2030” - mówił Tajani.

Wkład UE


„Unia Europejska jest bez wątpienia najbardziej udanym, trwałym projektem pokojowym na świecie od początku historii” - powiedział Guterres i wyraził „głęboką wdzięczność i uznanie” dla silnego zaangażowania UE w działania na arenie międzynarodowej. Docenił też jej „hojny wkład we współpracę rozwojową, pomoc humanitarną i także w kluczowych aspektach pokoju i bezpieczeństwa, które stanowią jądro działań ONZ”.


Sekretarz generalny odniósł się też do sytuacji w Syrii - jego zdaniem w konflikcie „nikt nie zwycięża, a wszyscy ponoszą porażkę”, a także do migracji i kryzysu uchodźczego - wezwał do ułatwienia legalnej migracji. Guterres przestrzegał też przed skutkami zmian klimatu i globalizacji, która „pozostawiła wielu ludzi samych sobie”. Stwierdził, że różnorodność kulturowa jest „dobrem, a nie zagrożeniem”, ale wymaga „ogromnych politycznych, społecznych i kulturowych inwestycji w spójność społeczną i inkluzywność naszych społeczeństw”.


António Guterres zwrócił się do Parlamentu Europejskiego na sesji plenarnej po raz pierwszy, odkąd 1 stycznia 2017 r. zastąpił na stanowisku sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z Korei Południowej. Gutteres pełnił od czerwca 2005 r. funkcję Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, a w latach 1995-2002 był premierem Portugalii.


Obejrzyj przemówienie Gutteresa tutaj.