Znamy nominacje do Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli za 2017 rok 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Asia Bibi, Aura Chavez Ixcaquic, Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag, demokratyczna opozycja w Wenezueli, Dawit Isaak, Pierre Claver Mbonimpa - to nominowani do Nagrody im. Sacharowa.

Nominowani do Nagrody Sacharowa 2017  

Nagroda przyznawana jest wybitnym działaczom i organizacjom broniącym praw człowieka. Została ustanowiona w 1988 roku. Laureat zostanie ogłoszony 26 października.

W poniedziałek, 2 października, posłowie zaprezentowali formalnie nominowanych na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Rozwoju oraz Podkomisji Praw Człowieka.

Oto nominowani:

Asia Bibi (Aasiya Noreen) - Pakistanka, chrześcijanka, w 2010 roku skazana na śmierć za bluźnierstwo przeciwko islamowi. Bibi czeka na wykonanie wyroku od 7 lat. Rozstrzygnięcie jej apelacji do Sądu Najwyższego zostało przesunięte na bliżej nieokreślony termin. Nominowana przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

“Jej zachowanie i godność w więzieniu przez te wszystkie lata są najlepszym dowodem na to, że potrafi okazać godność obrońcy praw człowieka w obliczu gorszego losu" - mówiła posłanka Anna Fotyga (EKR, Polska). “Czekamy na wyrok Sądu Najwyższego, który w końcu ją uniewinni" - dodała posłanka.

Aura Lolita Chavez Ixcaquic pochodzi z Gwatemali. Jest członkinią Council of Ki’che’ Peoples (CPK) - organizacji, która walczy o ochronę zasobów naturalnych i praw człowieka przed ekspansją górnictwa, wyrębem lasów oraz przemysłu i rolnictwa w Gwatemali. Chavez Ixcaquic wielokrotnie grożono. Nominowana przez Grupę Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA).

Molly Scott-Cato (Greens/EFA, Wielka Brytania) przypomniała pracę byłej nauczycielki i jej organizacji broniącej ludność rdzenną i marginalizowane społeczności. “Broni życia przez swoją pracę, słowa i działania" - mówiła posłanka. Florent Marcellesi (Greens/EFA, Hiszpania) podkreślił trudną sytuację, w jakiej znajdują się aktywiści działający na rzecz środowiska. “Z danych Global Witness wynika, że w 2015 co tydzień zabijano średnio trzech takich aktywistów” - przypomniał poseł.

Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag - współprzewodniczący prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej w Turcji, aresztowani w listopadzie 2016 roku pod zarzutem terroryzmu po tym, jak uchylono ich immunitety. Nominowani przez Konfederacyjną Grupą Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycką Zieloną Lewicę (GUE/NGL).

“Są symbolami represji w Turcji, represji, które dotknęły blisko 150 tysięcy osób, w tym wielu sędziów" - mówiła Marie-Christine Vergiat (GUE/NGL, Francja). Posłanka przypomniała walkę Selahattina Demirtasa i Figena Yuksekdaga o prawa mniejszości w Turcji.

Demokratyczna opozycja w Wenezueli: Narodowe Zgromadzenie (Julio Borges) i wszyscy więźniowie polityczni wymienieni przez Foro Penal Venezolano i reprezentowani przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza. Sytuacja wewnętrzna w Wenezueli - demokracji, praw człowieka, społeczeństwa i gospodarki - ulega systematycznemu pogorszeniu, czemu otwarzyszy rosnąca destabilizacja polityczna i społeczna. Nominowani przez Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów) i Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

"W Wenezueli grupa odważnych studentów i polityków walczy o wolność każdego dnia" - mówił Jose Ignacio Salafranca (EPL, Hiszpania). Przyznanie Nagrody opozycji w Wenezueli “byłoby okazją do udowodnienia, że jesteśmy zaangażowani na rzecz demokracji i praw człowieka w Ameryca Łacińskiej” - dodała Beatriz Becerra (ALDE, Hiszpania), przypominając, że co najmniej 20 więźniów politycznych w Wenezueli to Europejczycy.

Dawit Isaak to pisarz, dziennikarz i dramaturg. Obywatel Szwecji aresztowany w 2001 roku w Erytrei w czasie politycznych represji w tym kraju. Więziony bez wyroku sądu i widziany po raz ostatni w 2005 roku. Isaak znalazł się w gronie finalistów Nagrody im. Sacharowa w 2009 roku. Nominowany przez Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim oraz przez posłankę Cecilię Wikström i grupę 46 posłów.

Elena Valenciano (S&D, Hiszpania) przypomniała, że Isaak został aresztowany wraz z 20 innymi dziennikarzami za wzywanie do demokratycznych reform. Spędził już "16 lat i osiem dni w więzieniu - bez zarzutów, bez procesu, bez pomocy prawnej, bez kontaktu z rodziną". "Pokazał odwagę, mówiąc prawdę, także dyktaturze w swoim kraju, walcząc z niesprawiedliwością, broniąc praw człowieka, wolności myśli i wyrazu" - dodała Cecilia Wikström (ALDE, Szwecja).

Pierre Claver Mbonimpa - burundyjski działacz praw człowieka i twórca Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Człowieka i Osób Zatrzymanych (Association pour la protection des droits humains et des personnes détenues, APRODH). Zatrzymany w 2014 roku, uniknął zamachu w 2015 roku. Obecnie przebywa w Belgii. Nominowany przez Grupę Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD).

“Stanął w obronie i walczył o prawa tych, którzy są uwięzieni tak, jak niegdyś on sam - pod sfabrykowanymi zarzutami i bez procesu” - wyjaśnił Fabio Castaldo (EFDD, Włochy). “Miał odwagę potępić poważne łamanie praw człowieka. Zaryzykował wszystko, by bronić swój kraj i naród" - dodał poseł.

Kalendarz  
  • 10 października 2017 - komisje DEVE i AFET wybiorą 3 finalistów 
  • 26 października 2017 - Konferencja Przewodniczących wybierze laureata(ów) 
  • 13 grudnia 2017, godz. 12.00 - ceremonia wręczenia nagrody w Strasburgu 
Andriej Sacharow z żoną Jeleną Bonner. © Yury Rost  

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybiorą trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących zdecyduje, kto otrzyma nagrodę.

Jak wyłania się laureata Nagrody im. Sacharowa 

W 2016 roku Nagroe otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar - jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego. Pochodzą z Kocho, wioski położonej niedaleko Sindżaru w Iraku, zaatakowanego przez Państwo Islamskie latem 2014 roku. Wraz z tysiącami jazydzkich dziewcząt i kobiet zostały uprowadzone przez dżihadystów i zostały niewolnicami seksualnymi.

Artykuł opublikowany 14 września 2017 i zaktualizowany 4 października 2017 po oficjalnej prezentacji nominowanych 2 października 2017.