Demokratyczna opozycja w Wenezueli z Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament Europejski uhonorował demokratyczną opozycję w Wenezueli Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 13 grudnia w Strasburgu.

Demokratyczna opozycja w Wenezueli z Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli ©EP/AP Images/Ariana Cubillos 

Demokratyczna Opozycja w Wenezueli: Zgromadzenie Narodowe (Julio Borges) i wszyscy więźniowie polityczni wymienieni przez Foro Penal Venezolano (reprezentowani przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza) to zbiorowy laureat Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli za 2017 rok. Decyzję w tej sprawie podjęli w czwartek, 26 października, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i liderzy grup politycznych.

„Przyznając Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli Demokratycznej Opozycji w Wenezueli, potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla demokratycznie wybranego Zgromadzenia Narodowego Wenezueli. Apelujemy również o pokojową demokratyzację, do której desperacko wzywają Wenezuelczycy” - powiedział przewodniczący Antonio Tajani, ogłaszając laureata na sesji plenarnej w Strasburgu.

„Ta Nagroda to nie tylko wyraz uznania dla odważnej walki Demokratycznej Opozycji w Wenezueli. Parlament Europejski chce także powiedzieć narodowi Wenezueli, jak bardzo jest mu bliski i oddać mu hołd: wszystkim tym, którzy zostali niesłusznie uwięzieni za wyrażanie swojej opinii, zmuszonym przez okrutny reżim do codziennej walki o przetrwanie, i wszystkim pogrążonym w żałobie rodzinom, które straciły swoich bliskich podczas trwających całymi miesiącami protestów w obronie wolności” - dodał szef PE.

Opozycja demokratyczna w Wenezueli

Od kilku lat w Wenezueli panuje kryzys polityczny. Partia rządząca stale ogranicza praworządność i porządek konstytucyjny, a w marcu 2017 r. Sąd Najwyższy pozbawił demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe władzy ustawodawczej. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Julio Borges podsumował sytuację w Wenezueli w następujących słowach: „W Wenezueli ma miejsce nie tylko konfrontacja polityczna. Jest to konfrontacja zasadnicza, egzystencjalna, dotycząca wartości".

Jednocześnie liczba więźniów politycznych przekracza obecnie 600, według ostatniego sprawozdania Foro Penal Venezolano (Wenezuelskiego Forum Karnego) - czołowej wenezuelskiej organizacji działającej na rzecz praw człowieka, świadczącej nieodpłatną pomoc prawną osobom, których środki ekonomiczne są ograniczone, a które przypuszczalnie padły ofiarą arbitralnego aresztowania, tortur lub napaści podczas protestów. Wśród więźniów politycznych są wybitni przywódcy opozycyjni: Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos i Andrea González.

Wprawdzie w lipcu po trzech latach w zakładzie karnym wenezuelski przywódca opozycyjny Leopoldo López tymczasowo uzyskał zmianę kary na areszt domowy, jednak w sierpniu 2017 r. ponownie przeniesiono go do więzienia. Inny wybitny polityk opozycyjny i były burmistrz Caracas Antonio Ledezma przebywa w areszcie domowym od 2015 r., natomiast byli burmistrzowie Alfredo Ramos (Iribarren) i Daniel Ceballos (San Cristobal), a także działacz studencki Lorent Saleh również zostali uwięzieni. Wśród więźniów politycznych jest również dwóch obywateli hiszpańskich: Andrea Gonzalez i Yon Goicoechea.

Od początku bieżącego roku 130 działaczy zostało zamordowanych, a ponad 500 arbitralnie uwięzionych.

Finaliści

Poza opozycją demokratyczną w Wenezueli w finale Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli znaleźli się także Aura Lolita Chavez Ixcaquic i Dawit Isaak. Dowiedz się więcej.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę. W 2016 roku Nagrodę otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar - jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego.

Procedura wyłaniania laureata Nagrody im. Sacharowa