Październikowa sesja plenarna w skrócie: walka z molestowaniem seksualnym, Nagroda Sacharowa, kontrola granic 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Walka z molestowanim seksualnym, wzmocnienie kontroli granic, Nagroda Sacharowa na rzecz Wolności Myśli - to główne tematy październikowej sesji plenarnej. Przeczytaj nasze podsumowanie.

Molestowanie seksualne i walka z nadużyciami

W środę, 25 października, posłowie dyskutowali o walce z molestowaniem seksualnym w kontekście skandalu z Harvey'em Weinsteinem oraz doniesień o przypadkach molestowania w Parlamencie Europejskim. Dzień później posłowie zdecydowanie potępili w rezolucji wszystkie formy przemocy seksualnej oraz fakt, że są one tolerowane. Sprawcy powinny być ukarani, dodali.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli

W czwartek, 26 października, przewodniczący Parlamentu Europejskiego ogłosił, że zbiorowym laureatem Nagrody im. Sacharowa w 2017 roku została demokratyczna opozycja w Wenezueli. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 13 grudnia w Strasburgu.

Zabójstwo dziennikarki na Malcie i ochrona demaskatatorów

We wtorek, 24 października, Parlament Europejski uczcił minutą ciszy dziennikarkę śledczą Daphne Caruanę Galizię, która zginęła w zamachu bombowym 16 października.

Tego samego dnia posłowie wezwali do przyjęcia unijnych przepisów przyznających ochronę osobom ujawniającym nieprawidłowości w interesie publicznym.

Pracownicy delegowani

Mandat zespołu negocjacyjnego Parlamentu Europejskiego do rozpoczęcia rozmów z rządami w sprawie nowelizacji zasad delegowania pracowników został zatwierdzony. Zapoznaj się z infografiką i dowiedz się, co przewiduje projekt zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych.

Budżet na 2018 rok

W środę, 25 października, Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko ws. budżetu UE na 2018 rok. Posłowie wezwali do zwiększenia środków na badania, projekty infrastrukturalne i walkę z bezrobociem młodych. Parlament rozpocznie negocjacje z państwami członkowskimi.

Nowotwory zawodowe

W środę posłowie wzmocnili środki ochrony pracowników przed narażeniem na działanie czynników rakotwórczych i mutagenów.

Przyszłość UE

We wtorek w związku z zakończonym październikowym szczytem UE posłowie dyskutowali o „Agendzie Liderów” - programie głów państw i rządów poświęconym przyszłości Europy. "Nie ma możliwości rozmawiania o przyszłości UE, jej unii monetarnej i politykach, jeśli nie ma woli, by stanąć w obronie naszych wartości" - mówił przewodniczący Antonio Tajani.

Dopalacze

Parlament Europejski chce, by procedury identyfikacji tzw. dopalaczy były szybsze, a produkcja i handel - zagrożone karą więzienia. Więcej informacji.