Nagroda Filmowa LUX: "W Krwi Saamów chodzi nie tylko o Saamów, ale także o młodość" 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Film "Krew Saamów" zdobył tegoroczną Nagrodę Filmową LUX. Rozmawialiśmy z odtwórczynią głównej roli - odważnej Laponki, która walczy z uprzedzeniami i dyskryminacją, by zostać nauczycielką.

Gdybyś był dziewczyną urodzoną w latach trzydziestych XX w. w lapońskiej rodzinie w północnej Szwecji, chodziłbyś do specjalnej szkoły przeznaczonej dla osób o Twoim pochodzeniu i nie mógłbyś zdobyć tego samego wykształcenia, co Twoi szwedzcy koledzy.


"Nie chcę być zwierzęciem w rezerwacie" - wyznaje w filmie Elle Marja, kiedy postanawia opuścić swoją rodzinę i powalczyć o szansę na studia nauczycielskie w Uppsali zamiast zająć się hodowlą reniferów. Dziewczyna musi zmierzyć się z uprzedzeniami i zinstytucjonalizowaną dyskryminacją Lapończyków, ale dzięki swojej determinacji tryumfuje.

"Pomysł opuszczenia społeczności Saamów, pozostawienie młodszej siostrę - osobiście sama nigdy bym tego nie zrobiła. Nie mogłabym zrezygnować z tradycji Saamów"- skomentowała Lene Cecilia Sparrok, odtwórczyni roli Elli.

Aktorka podkreśliła także znaczenie filmu dla sprawy Saamów. "Otrzymanie tej Nagrody jest jak wynagrodzenie i odpłata dla starszego pokolenia Samów, które zostały potraktowane jak mniejsze, mniej wartościowe i mniej inteligentne" - wyjaśniła.


Obejrzyj wywiad z Lene Cecilią Sparrok i Mią Eriką Sparrok.

Lene Cecilia Sparrok i Mia Erika Sparrok 

"Krew Saamów" to debiut szwedzkiej reżyserki Amandy Kernell i koprodukcja szwedzko-duńsko-norweska.

Dowiedz się więcej o tym, jak nakręcić film w wywiadzie z aktorkami transmitowanymi na żywo na Facebooku na Facebooku, a dzięki specjalnemu zasięgowi na Instagramie rzucić okiem na ceremonię LUX.

Nagroda Publiczności

Nagrodę Publiczności przyznają także widzowie, którzy mogą głosować na najlepszy ich zdaniem film. Wybrany losowo uczestnik plebiscytu zostanie zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Filmów w Karlovych Varach w 2018 roku, podczas którego poznamy laureata Nagrody Publiczności.

Promując europejskie kino

"Nagroda Filmowa LUX znajduje się na czele, jeśli chodzi o promowanie podstawowych wartości takich jak tolerancja. solidarności i ochrona różnorodności, wspierając zarazem europejskie obywatelstwo i prawo do swobody wyrazu" - mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, ogłaszając zwycięski tytuł. "Wierzę, że Nagroda jest także silnym sygnałem w obronie europejskiej tożsamości i kultury" - dodał szef PE.

Nagroda LUX została przyznana już po raz jedenasty. Parlament ponosi koszty związane z tłumaczeniem oraz przygotowaniem napisów, w 24 oficjalnych językach UE, dla każdego z trzech filmów, które weszły do finału konkursu. Ponadto zwycięski film zostanie dostosowany do potrzeb osób niedosłyszących i niedowidzących.

Więcej o Nagrodzie Filmowej LUX 2017.