W tym tygodniu w PE: Przewóz gotówki, bezrobocie młodych, Węgry 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Przewóz gotówki, bezrobocie młodych, sytuacja rządów prawa na Węgrzech - to niektóre z tematów prac PE w tym tygodniu.

Kontrola przepływów gotówki

W poniedziałek, 4 grudnia, Komisje: Wolności Obywatelskich oraz Spraw Gospodarczych i Monetarnych zajmą się nowelizacją przepisów dotyczących kontroli środków pieniężnych wwożonych do UE lub wywożonych z UE. Celem zmian jest przyspieszenie wykrywania procederu prania brudnych pieniędzy i finansowania nielegalnych działań, takich jak np. terroryzm. Nowelizacja przewiduje m.in. rozszerzenie definicji "gotówki" o karty przedpłacone i towary takie jak złote monety i sztabki.

Bezrobocie młodych

W poniedziałek, 4 grudnia, Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych zagłosuje nad sprawozdaniem oceniającym wdrażanie Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, której celem jest pomoc w zwalczaniu bezrobocia wśród młodzieży.

Libia

Komisja ds. Rozwoju będzie dyskutowała także o sytuacji humanitarnej w Libii po doniesieniach medialnych o tym, że afrykańscy migranci są sprzedawani w niewolę.

Sytuacja praworządności na Węgrzech

W czwartek, 7 grudnia, Komisja Wolności Obywatelskich spotka się m.in z przedstawicielami węgierskiego rządu i społeczeństwa obywatelskiego, by przeydskutować sytuację rządów prawa w tym państwie. Wysłuchanie jest procedury, o którą w październiku zwrócił się Parlament Europejski, aby ocenić, czy istnieje groźba poważnego naruszenia wartości UE na Węgrzech.

4. Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych

6 grudnia, w środę, w Parlamencie Europejskim odbędzie się 4. Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych. W obradach wezmą udział dziesiątki aktywistów i delegatów organizacji działałających na rzecz osób niepełnosprawnych z całej Europy oraz posłowie i przedstawiciele instytucji UE. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. partycypacji osób niepełnosprawnych w życiu politycznym i publicznym. Przewodniczący Parlamentu Antonio Tajani i przewodniczący Europejskiego Forum Niepełnosprawności Yannis Vardakastanis otworzą wydarzenie.

Sesja plenarna

W tym tygodniu grupy polityczne przygotują się do sesji plenarnej, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Strasburgu. W programie m.in. kolejne kroki w negocjacjach dotyczących Brexitu przed grudniowym szczytem UE, ostateczne sprawozdanie komisji śledczej ds. prania pieniędzy, unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania (PANA) oraz rozszerzenie funduszu Junckera na inwestycje w wzrost i zatrudnienie.

Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.