Nagroda im. Sacharowa dla Ołeha Sencowa 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Oleg Sentsov © Sergei Venyavsky/Getty Images 

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow został laureatem Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 12 grudnia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Tegoroczny laureat został wyłoniony 25 października przez Konferencję Przewodniczących (przewodniczący Parlamentu Europejskiego i liderzy grup politycznych) spośród trzech finalistów.

Ogłaszając laureata za 2018 rok, przewodniczący Antonio Tajani, powiedział: "Dzięki odwadze i determinacji, narażając życie na niebezpieczeństwo, twórca filmowy Ołeh Sencow stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych w Rosji i na całym świecie. Przyznając mu Nagrodę im. Sacharowa, Parlament Europejski wyraża solidarność z nim i z jego sprawą”. Tajani wezwał do natychmiastowego uwolnienia Sencowa i dodał: „Jego walka przypomina nam, że naszym obowiązkiem jest bronić praw człowieka wszędzie na świecie i w każdych okolicznościach".


Ołeh Sencow

Sencow to ukraiński reżyser skazany na 20 lat łagru za “terrorystyczny spisek” przeciwko de facto rosyjskiej władzy na Krymie. Organizacja Amnesty International nazwała proces Sencowa “nieuczciwym procesem przed wojskowym sądem”. Sencow reprezentuje symbolicznie grupę około 70 obywateli Ukrainy bezprawnie aresztowanych i skazanych na długoletnie więzienie przez siły rosyjskie okupujące Krym. Od połowy maja do 6 października 2018 roku Sencow prowadził protest głodowy, który przerwał w obawie, że będzie karmiony siłą.


Ceremonia wręczenia Nagrody

Certyfikat oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 000 euro zostaną wręczone na uroczystości, która odbędzie się 12 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu.Finaliści

Sencow jest jednym z trzech finalistów Nagrody za 2018 rok. Poza ukraińskim reżyserem w finale znalazło się także 11 organizacji pozarządowych chroniących praw człowieka i ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym oraz Nasser Zefzafi, lider Hiraku - ruchu sprzeciwu działającego w regionie Rif w Maroku. Więcej informacji o finalistach.

Finaliści Nagrody zostaną zaproszeni na grudniową uroczystość w Strasburgu.


Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 roku Nagroda im. Sacharowa za Wolność Myśli przyznawana jest co roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

W 2017 roku Nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli otrzymała opozycja demokratyczna w Wenezueli.

Nagroda im. Sacharowa: Jak wyłania się laureata?