Pierwsza połowa 2019 r. – Wybory europejskie, podatki, sygnaliści 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Wybory, przyszłość Europy, brexit... Harmonogram Parlamentu Europejskiego na Nowy Rok jest napięty.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Następne wybory europejskie – pierwsze po brexicie – odbędą się 23–26 maja. Obywatele europejscy wybiorą 705 posłów do PE do nowego składu Parlamentu Europejskiego, który wybierze nowego przewodniczącego Komisji. Posłuchaj debat pomiędzy głównymi kandydatami na to stanowisko.

Wideo: W jaki sposób posłowie do PE mnie reprezentują?

https://multimedia.europarl.europa.eu/pl/how-do-meps-represent-me_B02-ESN-171122_ev

Przyszłość Europy

Posłowie będą nadal spotykać się z przywódcami UE, żeby dyskutować o przyszłości Europy.

W przyszłym roku jako pierwsi na posiedzeniu plenarnym zabiorą głos premier Hiszpanii Pedro Sanchez, premier Finlandii Juha Sipilä oraz premier Włoch Giuseppe Conte.

Brexit

Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w marcu 2019 r. Jakakolwiek umowa w sprawie brexitu będzie musiała zostać przyjęta przez Parlament Europejski.

Długoterminowy budżet UE

Parlament przyjął priorytety kolejnego długoterminowego budżetu UE i wieloletnich ram finansowych (2021-2027) oraz wezwał Radę do rozpoczęcia negocjacji. Posłowie do PE chcą osiągnąć porozumienie przed wyborami do Parlamentu, aby uniknąć opóźnień ważnych projektów i utraty miejsc pracy, które mogłyby wyniknąć z późnego porozumienia w sprawie budżetu.

Dopuszczenie pestycydów do obrotu (PEST)

Na zakończenie swojej działalności Komisja Specjalna ds. Unijnej Procedury Wydawania Zezwoleń na Dopuszczenie Pestycydów do Obrotu (PEST) złoży w styczniu sprawozdanie, w którym zaapeluje o najwyższe standardy w zapewnianiu wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi, zwierząt oraz ochrony środowiska.

Porozumienia o wolnym handlu

W marcu Parlament zajmie się obszarami spoza UE i rozważy zawarcie porozumień o wolnym handlu z Singapurem i Meksykiem. Singapur jest ważnym partnerem handlowym UE i znajdują się w nim siedziby ponad 10 000 europejskich przedsiębiorstw. Porozumienie o wolnym handlu między UE a Singapurem zniesie prawie wszystkie cła i uprości wymianę handlową.

Nowe działania w celu wzmocnienia strategicznej komunikacji

Podczas styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu posłowie do PE podejmą temat unijnej komunikacji strategicznej w celu przeciwdziałania wrogiej propagandzie stron trzecich. UE chce ulepszyć działania w zakresie rozwijania umiejętności korzystania z mediów oraz zwiększyć wiedzę o niezależnym dziennikarstwie i dziennikarstwie śledczym i je promować.

Sygnaliści

Posłowie będą dalej pracować nad wnioskami o wzmocnienie ochrony sygnalistów w całej Unii w odpowiedzi na ostatnie skandale, takie jak Dieselgate, Luxleaks, dokumenty panamskie i Cambridge Analytica.