Debata kandydatów na Przewodniczącego KE: główna kandydatka Ska Keller (Zieloni) 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Ska Keller jest jedną z kandydatek na Przewodniczącego Komisji Europejskiej biorących udział w debacie, która odbędzie się 15 maja w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Kandydatka


Imię i nazwisko: Ska Keller

Europejska partia polityczna: Europejska Partia Zielonych (Zieloni)

Kraj: Niemcy

Wiek: 37 lat

Kariera zawodowa:

2017 - Współprzewodnicząca Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego w PE

2009 - posłanka do PE

2010 - Magister islamistyki, turkologii i judaistyki, Wolny Uniwersytet w Berlinie


Debata


Europejskie partie polityczne przedstawiły kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej przed wyborami europejskimi. Główny kandydat nominowany przez Radę Europejską i będący w stanie uzyskać większość w Parlamencie zostanie wybrany na Przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez głosowanie w Parlamencie.


Procedurę głównych kandydatów po raz pierwszy zastosowano w 2014 r. do wyboru obecnego Przewodniczącego Komisji, Jean-Claude’a Junckera. O głównych kandydatach używa się czasem niemieckiego określenia „Spitzenkandidaten”.


Debata kandydatów na Przewodniczącego - Wybory Europejskie 2019 odbędzie się 15 maja o 21:00 polskiego czasu. To okazja do sprawdzenia, jakie stanowiska zajmują główni kandydaci na różne tematy. Debata będzie nadawana na żywo przez Eurowizję za pośrednictwem sieci europejskich nadawców EBU.


Debatę poprowadzi dwóch moderatorów telewizyjnych. Kolejność wypowiedzi ustalono losowo.


Niektóre partie polityczne nominowały więcej niż jednego głównego kandydata do wyborów, ale wytypowały jednego kandydata do reprezentowania ich w debacie. Europejska Partia Zielonych nominowała dwóch wiodących kandydatów. Drugi to Bas Eickhout z Holandii. Po studiach z chemii i nauk o środowisku został naukowcem w Holenderskiej Agencji Oceny Środowiska. Od 2009 r. jest posłem do PE.


Reprezentacją Europejskiej Partii Zielonych w Parlamencie europejskim jest grupa Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego.

Ska Keller