Debata kandydatów na Przewodniczącego KE: główny kandydat Nico Cué (PEL) 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Nico Cué jest jednym z kandydatów na Przewodniczącego Komisji Europejskiej biorących udział w debacie, która odbędzie się 15 maja w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Kandydat


Imię i nazwisko: Nico Cué

Europejska partia polityczna: Partia Europejskiej Lewicy (PEL)

Kraj: Hiszpania

Wiek: 62 lata

Kariera zawodowa:

- Aktualnie na emeryturze

- 2006 - 2019 Sekretarz Generalny Hutników w belgijskim związku zawodowym FGBT/ABVV

- Podjął pracę zarobkową jako hutnik w wieku 20 lat

Debata


Europejskie partie polityczne przedstawiły kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej przed wyborami europejskimi. Główny kandydat nominowany przez Radę Europejską i będący w stanie uzyskać większość w Parlamencie zostanie wybrany na Przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez głosowanie w Parlamencie.


Procedurę głównych kandydatów po raz pierwszy zastosowano w 2014 r. do wyboru obecnego Przewodniczącego Komisji, Jean-Claude’a Junckera. O głównych kandydatach używa się czasem niemieckiego określenia „Spitzenkandidaten”.


Debata kandydatów na Przewodniczącego - Wybory Europejskie 2019 odbędzie się 15 maja o 21:00 polskiego czasu. To okazja do sprawdzenia, jakie stanowiska zajmują główni kandydaci na różne tematy. Debata będzie nadawana na żywo przez Eurowizję za pośrednictwem sieci europejskich nadawców EBU.


Debatę poprowadzi dwóch moderatorów telewizyjnych. Kolejność wypowiedzi ustalono losowo.


Niektóre partie polityczne nominowały więcej niż jednego głównego kandydata do wyborów, ale wytypowały jednego kandydata do reprezentowania ich w debacie. Europejska lewica nominowała dwóch głównych kandydatów. Druga kandydatka to Violeta Tomič. Jest słoweńską posłanką i wiceprzewodniczącą krajowej partii Levica.


Reprezentacją Europejskiej Lewicy w Parlamencie europejskim jest grupa ZLE / NZL (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica).

Nico Cué