Nagroda Filmowa LUX: 3 finalistów 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Trzy filmy ubiegają się o Nagrodę Filmową LUX 2019 Parlamentu Europejskiego: „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?", „Królestwo" i „Bóg istnieje, Jej imię to Petrunia".

Trzech finalistów Nagrody Filmowej Lux  

Tegoroczna lista laureatów Nagrody Filmowej LUX została zaprezentowana na konferencji prasowej 23 lipca. Trzej finaliści dorocznej nagrody filmowej Parlamentu to:
  • Królestwo [The Realm] - Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania/ Francja)

Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? duńskiego reżysera Madsa Brüggera


Jest wiele teorii spiskowych o śmierci Daga Hammarskjölda, szwedzkiego Sekretarza Generalnego ONZ. Zginął w podejrzanej katastrofie lotniczej w 1961 r., w drodze na negocjacje o zawieszeniu broni w celu rozwiązania konfliktu w Katandze, w Kongo, w którym stawką były ogromne interesy gospodarcze. Hammarskjöld był postępowym politykiem, który chciał uniemożliwić krajom zachodnim, takim jak Wielka Brytania i Francja, przywrócenie ich wpływów w Afryce po uzyskaniu niepodległości przez kolonie. Powoli rozwijający się dokument Madsa Brüggera rzuca światło na tę tajemnicę. Przygląda się tezom z przeszłości i stopniowo odkrywa nowe i zaskakujące fakty. Ten prowokacyjny film bardzo rezonuje ze współczesnymi problemami. Choć obnaża zwodnicze praktyki w polityce, jest przy tym ludzki i zabawny. To trzeci film dokumentalny w historii nagrody LUX, który znalazł się w gronie trzech finalistów.


Bóg istnieje, Jej imię to Petrunia północnomacedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej


Co stanie się, gdy kobieta weźmie udział w wyścigu tradycyjnie zarezerwowanym dla mężczyzn i uda jej się zdobyć święty krzyż, który prawosławny kapłan wrzucił do rzeki? Petrunia robi właśnie to i rozwściecza zarówno mężczyzn, jak i kapłana, który angażuje policję. Chociaż na początku nie jest feministką, Petrunia odmawia zwrotu krzyża i walczy o równe prawa. „Dlaczego nie mam prawa do roku szczęścia?” pyta, odnosząc się do „nagrody” dla zwycięzcy wyścigu.


Królestwo hiszpańskiego reżysera Rodriga Sorogoyena


Jak daleko posunie się ktoś, by utrzymać się u władzy? Ten pełen adrenaliny thriller dotyczy korupcji w polityce. Opowiada historię upadku odnoszącego sukcesu polityka i jego lenna. Widza czekają zacięte kłótnie, napięte pościgi samochodowe i starcia z dociekliwą prasą.

Wybór zwycięzcy Nagrody Filmowej Lux  

Europejskie filmy w europejskich kinach

Nagroda Filmowa LUX Parlamentu Europejskiego pomaga filmom europejskim osiągnąć szerszą dystrybucję, poza granicami kraju, w którym powstały, i dzięki temu lepiej konkurować z dominacją amerykańskich hitów kinowych. Dlatego napisy trzech filmów finałowych zostaną przetłumaczone na wszystkie 24 urzędowe języki UE. Będzie je można obejrzeć w lokalnych kinach podczas nadchodzących tygodni lub jesienią, podczas Dni Filmowych Lux, kiedy to zostaną wyświetlone w ponad 50 miastach i na wielu festiwalach filmowych w całej Europie.

Zwycięski film wybiorą posłowie do PE, a nagroda zostanie przyznana 27 listopada podczas sesji plenarnej w Strasburgu, w obecności reżyserów filmów finałowych.