Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Czy transatlantycka umowa o wolnym handlu stanie się szansą dla wszystkich, czy zagrożeniem? ©BELGAIMAGE/ZUMAPRESS/W.Dabkowski        

Parlament Europejski uważnie śledzi proces negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, która ma szansę stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Na stole negocjatorów znajdują się jednak zarówno oczekiwania, jak i obawy. Faktycznie, TTIP może dać impuls wzrostowi gospodarczemu i stworzyć miejsca pracy po obu stronach Atlantyku, każda ze stron jednak ma zupełnie inne podejście do pewnych istotnych kwestii i wartości.

Final result of the vote on TTIP_        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Umowa handlowa UE - USA powinna otworzyć firmom z UE dostęp do amerykańskiego rynku, ale bez obniżania europejskich standardów, stwierdzili posłowie głosując w środę nad zaleceniami unijnych negocjatorów. W celu rozstrzygania sporów inwestor- państwo, należy utworzyć nowy system, przejrzysty, podlegający kontroli i w którym sprawy prowadzone byłyby przez publicznie mianowanych sędziów. Zdaniem posłów taki system powinien zastąpić rozstrzyganie sporów w drodze prywatnego arbitrażu (ISDS).

Mechanizm rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami wraca do agendy PE.        

Elementem Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji – umowy znanej jako TTIP negocjowanej właśnie przez Komisję Europejską i Stany Zjednoczone, ma być mechanizm rozstrzygania sporów między zagranicznymi inwestorami i państwami. Jednym z takich mechanizmów jest konrowersyjny ISDS. Co oznacza? Jakie są różnice między ISDS a innymi możliwymi sposobami ochrony inwestorów? Wyjaśniamy poniżej.

Artykuły 

Bernd Lange (S&D, Niemcy)        

Parlament Europejski finalizuje rekomendacje do negocjacji ws. porozumienia o wolnym handlu między UE i USA, czyli TTIP. We wtorek odbędzie się debata plenarna, a w środę – głosowanie. Na czerwcowej sesji plenarnej głosowanie zostało odłożone ze względu na dużą liczbę poprawek i wniosków o głosowanie podzielone. O TTIP rozmawialiśmy z Berndem Lange (S&D, Niemcy), posłem sprawozdawcą i przewodniczącym Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA).

Rapporteur Bernd Lange (2nd on the Left) and the final vote on screen on the draft report, providing guidelines to the current Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) negotiations.        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Porozumienie handlowe między UE i USA powinno ułatwić dostęp europejskich firm do amerykańskiego rynku, ale nie kosztem standardów UE i jej prawa do definiowania na swój sposób interesu publicznego - uważają posłowie z komisji handlu międzynarodowego, którzy przyjęli w czwartek zalecenia dotyczące negocjacji TTIP. Sposoby rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami powinny, ich zdaniem, zostać zreformowane.

Zdjęcie przedstawia tablicę z wynikami głosowania w Parlamencie Europejskim        

Przewodniczący Martin Schulz zdecydował we wtorek o przesłaniu 116 poprawek do raportu w sprawie TTIP, złożonych na sesji plenarnej, do dyskusji w Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA). Przełożono również debatę planowaną środowy poranek.

TTIP/ISDS: Commissioner Malmström debates with INTA Members the way forward  to resolve in the best manner disputes by foreign investors in the context of TTIP, known as Investor State Dispute Settlement (ISDS).        

Najnowsze propozycje ws. mechanizmu rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami (ISDS), który jest elementem negocjowanego Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), były tematem spotkania komisarz Cecilii Malmström z Komisją ds. Handlu Międzynarodowego (INTA). Relację z debaty można przeczytać na Storify.

Artykuły 

UE ma spore doświadczenie w negocjowaniu umów handlowych, ale kto prowadzi negocjacje, kto podejmuje decyzje i do czego służą takie umowy?
       

W czwartek 28 maja Komisja Handlu Międzynarodowego (INTA) zagłosuje na raportem zawierającym zaktualizowane wytyczne w sprawie negocjacji TTIP, czyli Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji. Raport zostanie następnie poddany pod głosowanie na czerwcowej sesji plenarnej. Chociaż rokowania w sprawie umowy prowadzi Komisja Europejska, to nie można lekceważyć roli Parlamentu Europejskiego, bo bez jego zgody porozumienie nie wejdzie w życie. Więcej w naszym artykule.

Bernd Lange o negocjacjach TTIP: "Jak statek na wzburzonych wodach"        

W czerwcu 2013 r. Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozpoczęły negocjacje największej na świecie umowy o wolnym handlu, przynoszącej obietnicę większej ilości miejsc pracy i szybszego wzrostu gospodarczego. Mimo siedmiu rund rozmów, wiele kwestii wciąż pozostało nierozwiązanych. O przyczynach i prognozach rozmawialiśmy z szefem komisji ds. handlu zagranicznego (INTA) Berndem Lange (S&D).

Rola PE jest kluczowa dla przyjęcia umowy o wolnym handlu między UE i USA.        

Parlament Europejski pracuje nad swoim stanowiskiem ws. porozumienia UE ze Stanami Zjednoczonymi, czyli Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Chociaż to Komisja Handlu Międzynarodowego jest odpowiedzialna za przygotowanie rekomendacji, to 13 innych komisji PE przedstawiło swoje opinie. Rekomendacje będą głosowane na sesji plenarnej jeszcze przed wakacjami.

Infografika na temat umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejska i Stanami Zjednoczonymi        

Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejska i Stanami Zjednoczonymi (tzw. TTIP, od angielskiego Transatlantic Trade and Investment Partnership) jest obecnie negocjowana przez Komisję Europejską. Parlament śledzi jednak przebieg tych rozmów, bo to od niego będzie zależało, czy umowa wejdzie ostatecznie w życie. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką na temat handlu pomiędzy Unią i USA.

Rozładunek towaru zza oceanu w porcie w Hamburgu. Co zmieni TTIP, jeśli wejdzie w życie? © BELGA_AGEFOTOSTOCK        

Trwają negocjacje umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie, które ma zaowocować wzrostem gospodarczym i stworzeniem nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku, zawiera pewne delikatne i przy tym sporne kwestie. Wśród nich pozostaje między innymi tzw. ISDS. 27 stycznia, posłowie dyskutowali o tym z ekspertami w komisji ds. handlu zagranicznego oraz prawnej.

Komunikat prasowy 

Obywatele Unii Europejskiej powinni być lepiej informowani o postępach negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), uważają posłowie wszystkich grup politycznych, którzy wczoraj po południu debatowali na ten temat z komisarzem do spraw handlu Karelem de Guchtem.

Infografika na temat umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejska i Stanami Zjednoczonymi        

Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejska i Stanami Zjednoczonymi (tzw. TTIP, od angielskiego Transatlantic Trade and Investment Partnership) jest obecnie negocjowana przez Komisję Europejską. Parlament śledzi jednak przebieg tych rozmów, bo to od niego będzie zależało, czy umowa wejdzie ostatecznie w życie. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką na temat handlu pomiędzy Unią i USA.