Jaka jest rola Parlamentu Europejskiego w negocjacjach TTIP?

W czwartek 28 maja Komisja Handlu Międzynarodowego (INTA) zagłosuje na raportem zawierającym zaktualizowane wytyczne w sprawie negocjacji TTIP, czyli Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji. Raport zostanie następnie poddany pod głosowanie na czerwcowej sesji plenarnej. Chociaż rokowania w sprawie umowy prowadzi Komisja Europejska, to nie można lekceważyć roli Parlamentu Europejskiego, bo bez jego zgody porozumienie nie wejdzie w życie. Więcej w naszym artykule.

Półtora roku temu (czyli jeszcze w poprzedniej kadencji 2009-2014) Parlament Europejski wypowiedział się w sprawie rozmów nad umową handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Posłowie poparli rozpoczęcie negocjacji, jednocześnie zaznaczając, że niektóre dziedziny powinny być z wyłączone z umowy (np. usługi audiowizualne). Obecnie Parlament Europejski chce dokonać przeglądu postępów w rokowaniach.


Komisja Europejska prowadzi negocjacje w sprawie TTIP z jak największym poszanowaniem zasady otwartości. W ramach inicjatywy na rzecz przejrzystości po raz pierwszy w historii KE opublikowała mandat negocjacyjny, a posłowie do PE mają dostęp do dokumentów zawierających wrażliwe informacje.

Jaka jest rola PE?


Chociaż to KE prowadzi negocjacje, zasięgając opinii rządów czy społeczeństwa obywatelskiego w ramach konsultacji, to porozumienie w ostatecznym kształcie będzie musiało zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski. Bez zgody posłów TTIP nie wejdzie w życie.


Parlament nie uczestniczy w negocjacjach, ale bacznie się im przygląda. Raport posła Bernda Lange (S&D, Niemcy) będzie przedmiotem głosowania w Komisji Handlu Międzynarodowego w tym tygodniu i na czerwcowej sesji plenarnej. Raport stanowi jasny sygnał, jakiej umowy ze Stanami Zjednoczonymi oczekuje Parlament Europejski.


Ze względu na to, że skład osobowy Parlamentu obecnej kadencji różni się od składu poprzedniej, raport daje również szansę na przedstawienie aktualnego stanowiska posłów.


O działaniach PE informujemy na naszej stronie internetowej, jak również w mediach społecznościowych - informacje znajdziecie pod hashtagiem #EPonTTIP.


Kliknij po więcej informacji z Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji