Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Wywiad o Unii Energetycznej z Jerzym Buzkiem.        

Od miesięcy nie milkną na korytarzach Parlamentu i Komisji rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym w Europie. Stworzenie Unii Energetycznej stało się jednym z priorytetów Komisji Junckera, i to już dziś, jej główne założenia zostały zaprezentowane podczas sesji plenarnej PE. Tuż przed debatą plenarną z wiceprzewodniczącym KE Marošem Šefčovičem, o szczegółach projektu rozmawialiśmy z szefem parlamentarnej komisji ds. energii (ITRE) - Jerzym Buzkiem (EPP).

Zdjęcie przedstawia kominy fabryczne.        

Nieformalne porozumienie z państwami członkowskimi dotyczące unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), który powinien przyczynić się do spadku emisji gazów cieplarnianych i do walki ze zmianą klimatu, będzie przedmiotem debaty (7 lipca) i głosowania (8 lipca) w Parlamencie Europejskim. Nowe przepisy mają rozwiązać problem nierównowagi między popytem i podażą na rynku uprawnień, która hamuje bodźce dla „zielonych” inwestycji w UE. Więcej informacji w artykule.

W jakim stopniu gospodarki europejskie uzależnione są od dostaw energii z zewnątrz?        

Unia Europejska importuje ponad połowę energii, którą zużywa i tym samym podatna jest na zakłócenia dostaw z zewnątrz, zwłaszcza z Rosji. Komisja Europejska zaprezentowała plan unii energetycznej oraz utworzenia jednolitego rynku energii.

Wspólne cele: Unia energetyczna        

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, promowanie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, zapewnienie dostaw energii elektrycznej - to priorytety Parlamentu Europejskiego w zakresie polityki energatycznej i klimatycznej. Zobacz wideo i dowiedz się więcej.