Parlament wzywa do zmiany zasad opodatkowania korporacji 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament przedstawił propozycje dotyczące sprawiedliwego opodatkowania korporacji w Europie, w rezolucji, przyjętej w głosowaniu w środę. Posłowie wzywają państwa do uzgodnień w sprawie sprawozdań finansowych od firm międzynarodowych w rozbiciu na kraje, wprowadzenia wspólnej, skonsolidowanej podstawy opodatkowania, wspólnych definicji terminologii podatkowej oraz przejrzystości, dotychczas tajnych, umów, dotyczących interpretacji przepisów podatkowych zawieranych przez firmy i kraje UE.

Rezolucja, przygotowana przez sprawozdawców: Elisę Ferreirę (S&D, PT) i Michaela Theurera (ALDE, DE), została przyjęta 508 głosami za, przy 108 głosach przeciw i 85 wstrzymujących się od głosu.


Posłowie uważają, że obecna konkurencja podatkowa pomiędzy korporacjami, powodująca niekontrolowane agresywne planowanie podatkowe oraz unikanie opodatkowania, jest szkodliwa. Poza tym, że tracony jest publiczny dochód, wzburzenie budzi również sytuacja, w której duże firmy nie płacą podatków dochodowych prawie wcale, podczas gdy małe i średnie przedsiębiorstwa i obywatele płacą pełną stawkę.


Sprawozdania w rozbiciu na kraje, wspólna, skonsolidowana podstawa opodatkowania

 

Parlament rekomenduje wprowadzenie obowiązkowej sprawozdawczości finansowej w rozbiciu na kraje dla firm międzynarodowych. Sprawozdania finansowe powinny zawierać informacje o wypracowanych zyskach, zapłaconych podatkach oraz pomocy państwowej. Proponuje również wprowadzenie jasnej definicji "istoty ekonomicznej" oraz innych istotnych elementów decydujących o wysokości podatków dla firm.

 

Konieczne jest także porozumienie dotyczące tego, co może być dozwolone w sferze interpretacji przepisów podatkowych dla firm, zaawansowanych umów w sprawie cen transferowych (w jaki sposób transakcje wyceniane są w obrębie jednej firmy). Najlepszym sposobem na osiągnięcie celu, którym jest zakończenie działania preferencyjnych systemów podatkowych, rozbieżności pomiędzy krajowymi systemami podatkowymi, erozji bazy podatkowej na poziomie UE, jest wprowadzenie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania dla firm (CCCTB) tak szybko, jak będzie to możliwe, uważają posłowie.


Przejrzystość

 

Posłowie wzywają państwa członkowskie do systematycznego informowania się o interpretacjach prawa podatkowego dla firm, u nich obowiązujących, ponieważ mają one wpływ na sytuację w innych państwach. Nalegają również, aby Komisja Europejska otrzymywała te informacje, co umożliwi jej prawidłowe spełnianie obowiązku strażnika zasad konkurencji, w takich sposób, w jaki spełniła je w przypadku firm Starbucks i Fiat.



Ochrona dla osób demaskujących działania nieetyczne


Osoby, które zdemaskowały, w publicznym interesie, działania firm, powinny być skuteczniej ochraniane, uważają posłowie, podkreślając, że afera "Luxleaks" ujawniona została przez dziennikarzy śledczych, na podstawie informacji dostarczonych przez byłego pracownika jednej z firm należących do "wielkiej czwórki", Antoinea Deltour, któremu grozi obecnie postępowanie karne w Luksemburgu.