Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Ensaf Haidar odebrała Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli w imieniu męża Raifa Badawiego, saudyjskiego blogera.        

“Raif Badawi miał odwagę powiedzieć ‘nie’ barbarzyństwu. To dlatego został wychłostany” – powiedziała Ensaf Haidar, żona Raifa Badawiego, saudyjskiego blogera wyróżnionego Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2015. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 16 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu. Badawi został nagrodzony za walkę o wolność słowa i myśli w Arabii Saudyjskiej. Jego żona przebywa wraz z trojgiem dzieci na wygnaniu w Kanadzie.

Raif Badawi        

W środę, 16 grudnia, o 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. W tym roku PE uhonorował Nagrodą Raifa Badawiego – saudyjskiego blogera i działacza na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie odbierze Ensaf Haidar, żona laureata, która mieszka wraz z dziećmi na wygnaniu w Kanadzie.

Raif Badawi  © Courtesy of Amnesty International        

Saudyjski bloger Raif Badawi został laureatem Nagrody im. Sacharowa za 2015 rok. Decyzję podjęli w czwartek, 29 października, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i liderzy grup politycznych. Badawi odbywa obecnie karę 10 lat więzienia za obrazę islamu na swojej strony internetowej, na której promował społeczny, polityczny i religijny dialog. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 16 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu.

Oficjalny hasztag 
  • #NagrodaSacharowa 

Artykuły 

Raif Badawi, demokratyczna opozycja w Wenezueli i Borys Niemcow        

Saudyjski bloger Raif Badawi, demokratyczna opozycja w Wenezueli oraz zamordowany w lutym br. rosyjski opozycjonista Borys Niemcow znaleźli się w finale Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Finalistów wybrali posłowie na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Rozwoju (DEVE) i Podkomisji Praw Człowieka (DROI). 29 października laureata wybiorą przewodniczący PE wraz z przewodniczącymi grup politycznych. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 16 grudnia w Strasburgu.

Jak wybieramy laureatów? Sprawdź w naszej infografice!        

Od Nelsona Mandeli do Denisa Mukwege – od 1988 roku Parlament Europejski przyznaje corocznie Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Kto nominuje, a kto decyduje o ostatecznym werdykcie? Zobacz jak wygląda procedura w naszej infografice i śledź #NagrodaSacharowa na Twitterze, by być na bieżąco!