Udostępnij tę stronę : 

Artykuły 

Wideo prezentujące warunków poparcia Parlamentu dla porozumienia między UE i Wielką Brytanią        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Posłowie wyraźną większością głosów (516 za, 133 przeciw i 50 wstrzymujących) przyjęli rezolucję w sprawie kluczowych zasad i warunków, od których spełnienia zależeć będzie zgoda Parlamentu na porozumienia dotyczące wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Każda umowa zawarta w wyniku negocjacji z Wielką Brytanią będzie wymagała akceptacji Parlamentu Europejskiego.

Artykuły 

infographic illustration        

Konsekwencje Brexitu najsilniej odczują obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii. Unia chce jak najszybciej osiągnąć porozumienie z Wielką Brytanią, które zabezpieczy ich prawa. W czwartek, 11 maja, odbędzie się publiczne wysłuchanie w tej sprawie. Obejrzyj je na żywo online i zapoznaj się z naszą infografiką.

infographic illustration        

Rząd Zjednoczonego Królestwa powołał się dzisiaj na artykuł 50. Traktatu o Unii Europejskiej, tym samym zgłaszając oficjalnie swój zamiar wyjścia ze Wspólnoty. Od tej chwili Zjednoczone Królestwo i Unia mają dwa lata na wynegocjowanie umowy o wystąpieniu. Oprócz tego konieczne będzie wypracowanie zasad regulujących przyszłe relacje handlowe, co może potrwać o wiele dłużej. Poniżej więcej informacji o procedurze wystąpienia i o roli, jaką odgrywa w niej Parlament Europejski.

Brexit talks: President Tajani in London        

W rozmowie z premier Theresą May Antonio Tajani podkreślił, że porozumienie jest konieczne dla zagwarantowania obywatelom ich praw w kontekście negocjacji dotyczacych wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. „Przesłanie Parlamentu Europejskiego jest jasne: stanowcza obrona ich interesów jest naszym głównym priorytetem” - powiedział przewodniczący po spotkaniu z premier Zjednoczonego Królestwa.

Uczestnicy posiedzenia Konferencji Przewodniczących Parlamentu w sali obrad, wokół owalnego stołu. W tle kabiny tłumaczy.        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Konferencja Przewodniczących zatwierdziła projekt rezolucji przełożony przez szefów czterech grup politycznych i parlamentarną komisję spraw konstytucyjnych. Zawiera on warunki, od których spełnienia Parlament Europejski uzależni swoje poparcie dla wynegocjowanego z Wielką Brytanią porozumienia o wystąpieniu z Unii Europejskiej . Projekt rezolucji będzie omawiany i głosowany na posiedzeniu plenarnym w przyszłą środę.

Artykuły 

Jakie prawa daje nam obywatelstwo w UE?        

Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo wkrótce rozpoczną negocjacje w sprawie umowy, która określi warunki jego wystąpienia ze Wspólnoty. Porozumienie, którą wypracują, będzie musiało zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski. Jutro odbędzie się debata plenarna i głosowanie nad priorytetami Parlamentu w kwestii Brexitu - najważniejszy z nich to zagwarantowanie interesów obywateli UE i Zjednoczonego Królestwa. Z naszego wideo dowiesz się o korzyściach z bycia obywatelem Unii Europejskiej.