Posłowie chcą, by produkty były trwalsze i wyższej jakości (wideo) 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament chce ustanowić standardy trwałości produktów, zachęcić do naprawiania oraz zapewnić konsumentom więcej informacji o tym, ilu lat sprawnego działania urządzeń mogą oczekiwać.

Od roku do dwóch - średnio tyle czasu działa smartfon. Inne małe urządzenia elektryczne, zabawki i ubrania mają równie krótki okres przydatności. Laptopy, rowery, ubrania sportowe czy pościel nadają się użycia niewiele dłużej:  przez trzy do czterech lat - wynika z opracowania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego. We wtorek, 4 lipca, Parlament wezwał do wprowadzenia konkretnych środków, by zwiększyć trwałość produktów i ograniczyć nadprodukcję odpadów i marnotrawstwo pieniędzy.

Za głosowało 662, przeciw było 32, a wstrzymało się dwóch posłów.

Wyższe standardy i budowa modułowa

Posłowie chcą, żeby na rynku było więcej wysokiej jakości, trwałych produktów. Wezwali do ustanowienia minimalnych standardów, które mogłyby być wyznaczone we współpracy z europejskimi stowarzyszeniami technicznymi.

Pascal Durand (Greens/EFA, Francja), autor sprawozdania o dłuższym cyklu życia produktów, zachęca do modułowych projektów, które można łatwiej naprawiać i uaktualniać. Proponuje także wykorzystanie łatwo wymienialnych materiałów i technik ułatwiających naprawy (np. przykręcanie zamiast spawania).

Według badania Eurobarometru 77 proc. konsumentów woli naprawić zepsuty produkt, niż kupić nowy.

Zaprojektowane żeby nie działać

Parlament, chce też zająć się problemem tzw. „planowanej zużywalności” - projektowania produktów w taki sposób, żeby po określonym czasie przestały działać. Takie praktyki mogą być bardzo trudne do udowodnienia. Dlatego posłowie wzywają Komisję Europejską w sprawozdaniu do ustanowienia niezależnego systemu, który mógłby określić, czy w danym przypadku miała miejsce zła wola.

Więcej informacji

Według Eurobarometru ponad 90 proc. Europejczyków uważa, że na produktach powinna znajdować się informacja o ich trwałości. Posłowie wezwali do przyjęcia systemu etykiet.

„Jeśli konsument widzi produkt, który jest od 30 do 40 proc. tańszy od innego i wydaje się działać równie dobrze, i nie wie, że popsuje się po dwóch, a nie po 10 latach, oczywiście wybierze tańszy produkt” - wyjaśnia sprawozdawca Pascal Durand.

Czy producenci powinni się martwić?

Wydłużenie cyklu życia produktów, choć stanowi wyzwanie dla producentów, może stanowić szansę dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm, które produkują droższe, ale lepsze pod względem jakości produkty. 

Inicjatywa Parlamentu wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której zużyte produkty są przetwarzane, ponownie wykorzystywane lub naprawiane.

Gospodarka o modelu zamkniętym