Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Posłowie popierają rozwiązanie dwupaństwowe.        

Trwaly pokój na Bliskim Wschodzie jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. We wrześniu 2015 roku posłowie wezwali do wypracowania nowego podejścia UE do konfliktu izraelsko-palestyńskiego i do kontynuacji wysiłków na rzecz trwałego pokoju. Posłowie podkreślili również swoje zdecydowane poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego. W grudniu 2014 roku posłowie przegłosowali rezolucję wzywającą do uznania państwowości Palestyny,

Palestinian President, Mahmoud Abbas, puts his state’s case to MEPs        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

"Najwyższy czas, aby nasz naród mógł żyć w wolności, bez murów i punktów kontrolnych" - oświadczył w przemówieniu do posłów prezydent Palestyńskiej Władzy Narodowej Mahmoud Abbas, który odwiedził w czwartek Parlament. Podziękował Parlamentowi Europejskiemu w imieniu Palestyńczyków za uznanie państwowości Palestyny i skrytykował Izrael za kontynuację polityki okupacji

Artykuły 

Israeli President, Reuven Rivlin, calls on MEPs to help build trust in the Middle East        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

"Wyłonione w wyborach izraelskie władze popierały i popierają model dwóch państw dla dwóch narodów" - oświadczył w środę prezydent Państwa Izrael Re'uwen Riwlin podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie jednak zauważył, że " trwała umowa pokojowa między nami a Palestyńczykami nie jest obecnie osiągalna". Izraelski prezydent zaapelował do Unii Europejskiej o pomoc w budowie zaufania między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Pierre Krähenbühl, szef UNRWA        

W tym tygodniu szef UNRWA Pierre Krähenbühl spotkał się z posłami z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju, by przedstawić sytuację uchodźców palestyńskich po ponad 5 latach wojny w Syrii i 10 latach blokady Gazy. Biorąc pod uwagę, ze 95% uchodźców palestyńskich korzysta z pomocy UNRWA, a bezrobocie wśród młodych Palestyńczyków sięga 65%, Krähenbühl wezwał społeczność międzynarodową do działania na rzecz wypracowania politycznych rozwiązań dla problemów Bliskiego Wschodu.

Artykuły 

Widok na Kopułę na Skale w Jerozolimie spoza muru Abu Dis dzielącego Izrael i Zachodni Brzeg we wrzesniu 2014.        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Parlament Europejski popiera "co do zasady uznanie państwowości palestyńskiej oraz rozwiązanie dwupaństwowe, a także uważa, że powinny temu towarzyszyć postępy w ramach rozmów pokojowych, które należy kontynuować", mówi przyjęta w środę rezolucja. Nowa inicjatywa zaproponowana w rezolucji, "Parlamentarzyści dla Pokoju", wzywająca do współpracy posłów izraelskich i palestyńskich, ma wesprzeć wysiłki dyplomatyczne UE w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.