Przewodnik po cyfrowym świecie 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Chmura obliczeniowa? Sprawdź słowniczek pojęć, które warto znać! ©BELGA_Zoonar_N_Menijes 

Internet przyczynia się do wzrostu gospodarczego i powstania miejsc pracy w UE, ale powinien także swobodnie rozwijać się ponad granicami. KE przedstawiła w 2015 strategię jednolitego rynku cyfrowego, a PE i Rada porozumiały się ws. zniesienia opłat za roaming od 2017 i zagwarantowania neutralności Internetu. 25 maja posłowie będą dyskutować o nowych propozycjach KE, które mają na celu pobudzenie e-handlu. Przypominamy pojęcia, które trzeba znać, żeby nie pogubić się w cyfrowym świecie.

Big data: to w szczególności duży zbiór danych, które mogą dotyczyć na przykład rejestrów transakcji finansowych albo sygnałów GPS. Komisja Europejska zasygnalizowała wiele wątpliwości związanych z takimi danymi, jak na przykład własność czy bezpieczeństwo danych osobowych.


Chmura obliczeniowa: to usługa, która polega na zdalnym korzystaniu, przechowywaniu u przetwarzaniu danych. Korzystanie z chmury jest wygodne i tanie, ale wiąże się np. z ryzykiem wycieku wrażliwych danych.


E-handel: handel elektroniczny, w szczególności przez Internet. Według Komisji Europejskiej tylko 15 % konsumentów dokonuje transgranicznych zakupów online. Główną przyczyną jest obawa przed wysokimi kosztami dostawy.


Geoblocking: często nieuzasadnione ograniczenie dostępu do treści lub usług online nakładane przez usługodawców na użytkowników z określonych regionów geograficznych. W rezolucji posłowie stwierdzili, że należy położyć kres nieuzasadnionemu blokowaniu dostępu konsumentów do usług i dóbr ze względu na adres IP, kod pocztowy albo miejsce wydania karty kredytowej.


Internet rzeczy (przedmiotów): To idea, która zakłada przyłącznie do sieci różneo rodzaju urządzeń przy użyciu połączeń przewodowych i bezprzewodowych w taki sposób, by mogły wymieniać między soba informacje. W styczniu 2016 PE stwierdził w rezolucji, że PE wykorzystać możliwości, jakie daje rozwój rynku nowych technologii takich jak np. internet rzeczy.


Neutralność sieci: to zasada zgodnie, z którą każdy rodzaj komunikacji w Internecie powinien być jednakowo traktowany przez dostawców usług internetowych, którzy nie powinni spowalniać ani blokować sieci np. ze względu na rodzaj przesyłanych danych, sposób ich przesyłania, wysyłających i odbiorców. Zasada neutralności Internetu jest częścią pakietu telekomunikacyjnego, który wszedł w życie 30 kwietnia 2016 roku.


Roaming: to możliwość korzystania przez abonenta z telefonu komórkowego i Internetu w momencie, kiedy znajduje się poza zasięgiem dostawcy usługi. Zniesienie opłat za roaming w Unii Europejskiej nastąpi 15 czerwca 2017 roku.


Kliknij tutaj po więcej wiadomości z Parlamentu Europejskiego.


Artykuł opublikowano 5 maja 2015 roku.

Spodziewane korzyści 
  • Stworzenie w pełni funkcjonującego jednolitego rynku cyfrowego może przynieść unijnej gospodarce dodatkowe 500 mld €.