4 rzeczy, które warto wiedzieć o neutralności internetu 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Posłowie zagłosują we wtorek ws. neutralności internetu. ©AP images/European Union - EP 

Neutralność to jedno z kluczowych zagadnień związanych z rozwojem internetu. To zasada, zgodnie z którą każdy rodzaj przesyłania danych w Internecie jest traktowany przez dostawcę tej usługi w jednakowy sposób. We wtorek 27 października na sesji plenarnej w Strasburgu odbędą się debata i głosowanie w sprawie regulacji dotyczącej neutralności internetu. Porozumienie w tej sprawie państwa członkowskie i Parlament osiągnęli po dwóch latach negocjacji.

Co to jest neutralność internetu?


To zasada, zgodnie z którą dostawcy usług internetowych powinni traktować treści internetowe, strony www i platformy w ten sam sposób (np. celowo nie blokując czy nie spowalniając działania konkretnych stron czy usług).


W czerwcu 2015 roku PE i Rada (czyli państwa członkowskie) osiągnęły porozumienie w sprawie tzw. pakietu telekomunikacyjnego, który dotyczy m.in. zniesienia opłat za roaming i neutralności internetu.


Pojawiają się głosy, że neutralność internetu jest niejasno zdefiniowana w pakiecie, który PE ma przegłosować w przyszłym tygodniu w Strasburgu.


Usługi specjalistyczne


Poza otwartym internetem przepisy przewidują także możliwość świadczenia tzw. usług specjalistycznych. Są to takie usługi, które dają użytkownikom końcowym i przedsiębiorstwom dostęp tylko do wybranych treści, aplikacji, usług za dodatkową opłatą. Usługi takie nie będą mogły być świadczone, jeśli miałyby ograniczyć przepustowość łącza i prędkość internetu innych użytkowników. Priorytetowo w ruchu internetowym będą traktowane m.in. działania związane z walką z terroryzmem, wrażliwe dane dotyczące zdrowia, telemedycyna (np. zdalne operacje) czy samochody bezzałogowe.

 
Opłata zerowa

To praktyka handlowa niektorych dostawców, zwłaszcza operatorów telefonicznych, która polega na nienaliczaniu transferu danych za dostęp do niektórych aplikacji czy usług. Oznacza to, że użytkownicy korzystają z nich za darmo - ze szkodą dla innych stron internetowych czy usług. Parlament Europejski chce pozostawić krajowym regulatorom nadzorującym wdrażanie nowych przepisów decyzję o tym, czy zezwolić na opłatę zerową czy nie.


Kolejne kroki


Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, to wejdą w życie we wszystkich państwach członkowskich.


Nie później niż w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) przyjmie zasady wdrażania obowiązków nałożonych na krajowych regulatorów, którzy będą nadzorowali wprowadzanie przepisów w poszczególnych państwach członkowskich.