Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Dane statystyczne mogą pomóc zrozumieć skalę kryzysu uchodźczego w Europie.        

Dane statystyczne mogą pomóc zrozumieć skalę kryzysu uchodźczego w Europie. Poznaj najnowsze dane wskazujące na różne aspekty tej bezprecedensowej sytuacji.

banner_refugee day        

Dowiedz się więcej o wnioskach Parlamentu, które przyczynią się do stworzenia bardziej sprawiedliwej i skutecznej europejskiej polityki azylowej.

Afgańscy uchodźcy na brzegu greckiej wyspy Lesbos ©UNHCR/Achilleas Zavallis          

Migracja to wyzwanie i szansa dla Europy. Dowiedz się więcej o migracji, reakcji UE na kryzys migracyjny i jej polityce azylowej.

Uchodźcy na brzegu greckiej wyspy Lesbos po przepłynięciu morza Egejskiego. ©UNHCR/Achilleas Zavallis          

W ostatnich latach Europa zmagała się z największym kryzysem migracyjnym od końca drugiej wojny światowej. Poniżej dowiesz się więcej.

Najah, 22-letnia uchodźczyni z Syrii i jej córka Amenah na kursie języka angielskiego zorganizowanym przez UNHCR © UNHCR/Achilleas Zavallis         

W 2016 roku o azyl w UE złożyło wniosek ponad 1,2 mln osób. Dowiedz się więcej o roli Parlamentu Europejskiego w procesie integracji uchodźców.

Nieopodal wybrzeża wyspy Lesbos. Grecka straż przybrzeżna zbliża się do łodzi z 43 syryjskimi uchodźcami. © UNHCR/Andrew McConnell         

Kryzys migracyjny obnażył słabości europejskiego systemu azylowego, co wymagało odpowiedzi ze strony UE. Dowiedz się, co Parlament zrobił w tej sprawie.

Artykuły 

Integracja uchodźców: Przekraczanie granic        

W czwartek, 9 marca, Cecilia Wikström (ALDE, Szwecja), posłanka sprawozdawczyni odpowiedzialna za reformę unijnego systemu azylowego, przedstawi swój wstępny raport przed Komisją ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Tylko w 2016 roku Grecja i Włochy przyjęły około 355 tys. migrantów, dlatego potrzebna jest reforma.

Serbia. Refugees and migrants transit through the Balkans        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Dotychczasowa porażka obecnego systemu azylowego w UE, w radzeniu sobie z, wciąż rosnącą, liczbą przybywających migrantów, wymaga radykalnej reformy tzw. systemu dublińskiego, stwierdzili posłowie z parlamentarnej Komisji ds. Wolności Obywatelskich w środę. Proponują oni stworzenie scentralizowanego systemu zbierania i rozdzielania wniosków o azyl. System ten mógłby zawierać kwoty dla każdego kraju członkowskiego i pracować w oparciu o punkty "hotspot", z których rozdzielano by azylantów.

Artykuły 

Poseł Pabriks odpowiadał na pytania użytkowników Facebooka        

W środę poseł sprawozdawca Artis Fabriks (EPL, Łotwa) odpowiadał na pytania użytkowników Facebooka o szczegóły nowej europejskiej straży przybrzeżniej i granicznej, ktorej powstanie przegłosował dziś Parlament Europejski. Nowa agencja ma zapewnić bezpieczeństwo granic zewnętrznych UE oraz przyczynić się do przywrócenia sprawnie działającej stredy Schengen.

Umowa z Turcją ws. imigracji: europosłanki odpowiadają na pytania z Facebooka
       

W związku z szeregiem pytań użytkowników Facebooka zapytaliśmy posłanki Kashetu Kyenge (S&D, Włochy) i Robertę Metsolę (EPL, Malta), sprawodawczynie odpowiedzialne za raport o potrzebie całościowego podejścia UE do problematyki migracji, o działania Parlamentu Europejskiego w związku z kryzysem migracyjnym. Odpowiedzi zebraliśmy w wideo.

Obóz Nizip niedaleko granicy turecko-syryjskiej.        

Konflikt w Syrii jest największą katastrofą humanitarną od zakończenia II wojny światowej. W ostatnim tygodniu najbardziej dotkniętą napływem uchodźców Turcję odwiedziły dwie delegacje posłów do Parlamentu Europejskiego, by sprawdzić, w jaki sposób jest wykorzystywana pomoc z UE.

Photo reportage on women refugees by photojournalist Marie Dorigny who travelled to Greece, the Former Yugoslav Republic of Macedonia and Germany. © Marie Dorigny / European Union 2015        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Reforma zasad i procedur unijnej polityki migracji i azylu musi uwzględniać aspekt płci, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom starającym się o azyl - mówią posłowie w przyjętej we wtorek rezolucji. Podkreślają, że wiele kobiet podróżuje z małymi dziećmi i innymi osobami wymagającymi opieki.

Poseł Brando Benifei (S&D, IT)        

Europa zmaga się z największymi ruchami ludności od czasu II wojny światowej. Ważną częścią procesu integracji uchodźców jest także ta na rynku pracy. W czwartek Komisja Zatrudnienia i Spraw Społecznych dyskutowała z ekspertami o szansach i wzywaniach związanych z tym procesem.

Obóz uchodźców syryjskich.        

Turcja przyjęła ponad 2,5 mln uchodźców z Syrii, w 2015 roku przez Turcję przybyła większość z ponad miliona uchodźców, którzy dotarli do Unii Europejskiej. Na styczniowej sesji plenarnej posłowie dyskutowali o funduszu o wartości 3 mld euro na pomoc syryjskim uchodźcom, przebywającym w Turcji. W tym tygodniu do Turcji udają się dwie delegacje posłów – z Komisji Budżetowej i Komisji Wolności Obywatelskich, by ocenić sytuację na miejscu.

Artykuły 

Przewodniczący PE M. Schulz odniósł się do prośby Turcji o dodatkowe 3 miliardy euro pomocy oraz do związku między kryzysem imigracyjnym i negocjacjami akcesyjnymi.
       

“Dla dobra uchodźców musimy współpracować z Turcją” – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po spotkaniu z premierem Turcji Ahmetem Davutoğlu, w poniedziałek, 7 marca. Rozmowa dotyczyła kryzysu uchodźczego, kontroli granicznych, liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji oraz wolności prasy i odbyła się przed rozpoczynającym się dziś specjalnym spotkaniem przywódców UE i premiera Turcji, które ma na celu przedyskutowanie środków na rzecz zatrzymania napływu uchodźców

Syrian refugee child in her mother's arms waiting in the rain for permission to move into a yard to take buses for their onward journey into Austria. ©UNHCR/Mark Henley        

Unia Europejska poszukuje odpowiedzi na kryzys migracyjny i uchodźczy, który – jak ostrzegł dziś w Parlamencie Europejskim komisarz Dimitris Avramopoulos – „pogarsza się”. Wobec rosnącego „populizmu i nacjonalizmu” jedność jest kluczowa – zauważył komisarz, wzywają państwa członkowskie do wywiązania się ze zobowiązań i okazania solidarności. „Upadek strefy Schengen będzie początkiem końca projektu europejskiego” – przestrzegł Avramopoulos.

Przewodniczący Martin Schulz z wizytą na Lesbos        

Przewodniczący Martin Schulz odwiedził Ateny, skąd do Luksemburga wyleciała w środę grupa pierwszych osób, które starają się o azyl w UE. W czwartek Schulz odwiedził wyspę Lesbos, gdzie odwiedził centrum identyfikacji i rejestracji uchodźców położone w Morii, w którym codziennie rejestruje się 2500 osób. „Potrzeba pilnie wzmocnić wysiłki zmierzające do ukończenia (systemu – red.) hotspostów. By były efektywne, potrzeba relokacji do wszystkich państw członkowskich” – mówił przewodniczący.

European Parliament plenary debate on recent terrorist attacks in Paris        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Politykierzy stawiający znak równości między uchodźcami i terrorystami, potęgują nienawiść i rozczarowanie, które popychają ludzi do przyłączenia się do grup terrorystycznych, mówili posłowie podczas środowej debaty plenarnej. Zamiast akceptować erozję wolności i tolerancji w Europie, kraje UE muszą poprawić bezpieczeństwo poprzez intensyfikację współpracy wywiadów i udostępnianie danych oraz inwestowanie w kompetencje i technologie potrzebne do walki z terroryzmem - uważa Parlament.

Commissioner Dimitris AVRAMOPOULOS, next to EC VP Frans Timmermans, pictured during the debate on the Conclusions of the Justice and Home Affairs Council on migration (14 September 2015).        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Wniosek w trybie pilnym dotyczący relokacji 120 000 osób poszukujących azylu, z Grecji, Włoch i Węgier, do innych krajów członkowskich UE, uzyskał poparcie Parlamentu w czwartek. Pierwszy wniosek dotyczący relokacji 40 000 osób w przeciągu dwóch lat, z Włoch i Grecji, został przyjęty przez Parlament 9 września.