Posłowie chcą przyciągać do UE wysoko wykwalifikowaną kadrę z państw trzecich (wideo)

W czwartek, 15 czerwca, posłowie przyjęli reformę niebieskiej karty, dzięki której unijny rynek pracy ma stać się bardziej atrakcyjny dla wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE.

Europa się starzeje - z danych Eurostatu wynika, że w 2015 roku mediana wieku w UE wynosiła 42,2 lat (oznacza to, że połowa populacji UE była młodsza niż 42,2 lata, a połowa starsza), czyli o 4,1 roku więcej niż w 2001 roku. Braki na rynku pracy Unia Europejska może wypełnić dzięki programom ułatwiającym legalną migrację specjalistom spoza Unii.

42,2 lata

wyniosła w 2015 roku mediana wieku w UE - to o 4,1 roku więcej niż w 2001 roku.

W czwartek, 15 czerwca, Komisja Wolności Obywatelskich zagłosowała nad sprawozdaniem o zmianach w dyrektywie w sprawie niebieskiej karty, która ustanawia warunku wjazdu i pobytu - dla wysoko wykwalifikowanych osób spoza Unii. Nowe zasady mają ułatwić im dostęp do wspólnotowego rynku pracy i uczynić go bardziej atrakcyjnym.

 

„Niebieska karta UE nie jest powszechnie znana, a państwa członkowskie nie informują o niej skutecznie. Niektóre państwa wolą swoje narodowe rozwiązania, inne po prostu nie korzystają z możliwości oferowanych przez niebieską kartę” - mówi sprawozdawca z ramienia Parlamentu Europejskiego poseł Claude Moraes (S&D, Wielka Brytania).

Niebieska karta UE nie jest powszechnie znana, a państwa członkowskie nie informują o niej skutecznie.
Poseł Claude Moraes (S&D, Wielka Brytania)
ITW with MEP Moraes
Poseł Claude Moraes (S&D, Wielka Brytania)

Obecnie, żeby otrzymać niebieską kartą, należy być obywatelem państwa spoza UE, mieć wyższe wykształcenie lub doświadczenie zawodowe oraz umowę o pracę lub ofertę pracy z UE. Reforma wprowadza niższe wymogi dotyczące wysokości pensji, długości kontraktu (dzisiaj jest to minimum 1 rok) oraz obejmuje uchodźców o wysokich kwalifikacjach i inne osoby korzystające z ochrony międzynarodowej.