Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Lamiya Aji Bashar receiving the European Parliament’s Sakharov Prize for Freedom of Thought in Strasbourg, 13 December 2016        

Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar odebrały we wtorek, 13 grudnia, Nagrodę im. Sacharowa za 2016 rok. Parlament uhonorował je za zaangażowanie na rzecz ochrony praw mniejszości jazydzkiej w Iraku oraz ofiar przemocy seksualnej tzw. Państwa Islamskiego. „Ponad 3500 kobiet i dzieci jest przetrzymywanych w charakterze niewolników przez ISIS/Daisz. Każdego dnia umierają tysiące razy” - mówiła Lamiya Aji Bashar w trakcie uroczystości.

Po ucieczce ze szponów Państwa Islamskiego Nadia Murad i Lamiya Aji-Bashar stały się symbolem walki jazydów. Wzruszający portret dwóch laureatek nagrody Sacharowa za swobodę myśli za rok 2016.
       

We wtorek, 13 grudnia, o 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. W tym roku PE uhonorował Nadię Murad Basee Taha i Lamiyę Aji Bashar, jazydki, które przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego (IS), a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania.

Zahra pokazuje dowów osobisty swojej 18-letniej córki Biszary porwanej przez bojowników Państwa Islamskiego, Irak. 11 listopada 2014. ©Alfred Yaghobzadeh        

W tym roku Parlament Europejski uhonorował Nagrodą Sacharowa na rzecz Wolności Myśli Nadię Murad Basee Taha i Lamiyę Aji Bashar, jazydki, które ucekły z niewoli seksualnej Państwa Islamskiego, a teraz walczą o prawa mniejszości jazydzkiej w Iraku. Od 2014 roku mniejszość jazydzka jest prześladowana przez tzw. Państwo Islamskie. Więcej na zdjęciach Alfred Yaghobzadeh.

Artykuły 

Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar. ©AP Images/ European Union-EP & ©Enric Vives-Rubio/Público        

Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar zostały laureatkami Nagrody im. Sacharowa za 2016 rok. Decyzję podjęli w czwartek, 27 października, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i liderzy grup politycznych. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 13 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu.

Od lewej: Can Dündar, Mustafa Dżemilew, Nadia Murad Basee i Lamiya Aji Bashar        

Can Dündar oraz inni obrońcy wolności myśli i wyrazu w Turcji, przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, jazydki, które przeżyły niewolę Państwa Islamskiego: Nadia Murad Basee, Lamiya Aji Bashar - to finaliści Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Finaliści zostali wybrani 11 października w głosowaniu Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju. Laureat odbierze nagrodę na uroczystości w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 13 grudnia.

Andrei Sakharov ©Ali Ferzat 2016        

Can Dündar oraz inni obrońcy wolności mysli i wyrazu w Turcji, przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, jazydki, które przeżyły niewolę Państwa Islamskiego: Nadia Murad Basee, Lamiya Aji Bashar oraz ujgurski intelektualista Ilham Tohti - to nominowani do Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. ich sylwetki zostały zaprezentowane 6 października, na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Rozwoju i Podkomisji Praw Człowieka. Laureat zostanie ogłoszony 27 października.