Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Nagroda Filmowa LUX        

Co roku PE przyznaje Nagrodę, wspierając publiczną debatę na temat Europy oraz obieg europejskich produkcji filmowych na terenie Unii Europejskiej. Dystrybucja, ograniczona przez bariery językowe, jest "piętą achillesową" kina europejskiego. Celem Nagrody LUX jest przezwyciężanie tych przeszkód. Poza tym Nagroda ma również pobudzać debatę o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych.

Laureatem 10. edycji filmowej nagrody LUX przyznawanej przez PE został film Toni Erdmann, tragikomedia o ojcu i córce niemieckiej reżyser Maren Ade.
       

"Toni Erdmann" wygrał w tym roku Nagrodę Filmową LUX, ogłosił przewodniczący Martin Schulz w środę, 23 listopada, podczas ceremonii w Strasburgu. Film ukazuje skomplikowaną relację między ojcem, emerytowanym nauczycielem muzyki, i córką, konsultantką w międzynarodowej korporacji. "Filmy takie jak Toni Erdmann powstają tylko dzięki narodowym i europejskim grantom, bo te dają pewną wolność twórczą" - mówiła reżysrka filmu Maren Ade, przyjmując wyróżnienie.

Przewodniczący Martin Schulz i zwycięzcy Nagrody Lux 2016. Reżyserka trzyma trofeum.        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

"Toni Erdmann" Mareny Ade zdobył Nagrodę LUX 2016 Parlamentu Europejskiego. Zwycięzcę ogłosił w środę przewodniczący Parlamentu Martin Schulz podczas ceremonii w Strasburgu. Film powstał w koprodukcji niemiecko-austriacko-rumuńskiej. Film ukazuje skomplikowaną relację między ojcem, emerytowanym nauczycielem muzyki, i córką, konsultantką w międzynarodowej korporacji.

Artykuły 

Procedura wyłaniania zwycięzcy Nagrody Filmowej LUX        

Tej jesieni zapraszamy miłośników dobrego europejskiego kina na Dni Nagrody LUX przyznawanej przez Parlament Europejski. W ponad 40 miastach w 28 państwach członkowskich UE odbędą się pokazy trzech finałowych filmów - "Z otwartymi oczami” ("Á peine j’ouvre les yeux"), “Nazywam się Cukinia” (Ma Vie de Courgette) i “Toni Erdmann”. Widzowie mogą zagłosować na swojego faworyta w konkursie o Nagrodę Publiczności, a posłowie wybiorą zwycięzcę na sesji plenarnej w Strasburgu 23 listopada.

Znamy finalistów nagrody filmowej LUX        

“À peine j´ouvre les yeux”, “Ma vie de courgette” i “Toni Erdmann” to trzy filmy, które znalazły się w finale nagrody filmowej LUX. W tym roku Parlament Europejski już po raz dziesiąty przyzna swoją nagrodę filmową wybitnym dziełom europejskiej kinematografii. Zwycięzcę poznamy w listopadzie.

10. urodziny Nagrody Filmowej LUX        

Od 10 lat Parlament Europejski przyznaje Nagrodę Filmową LUX, promując w ten sposób europejską kinematografię. Z okazji tej okrągłej rocznicy na 10 października zaplanowano szereg wydarzeń - debatę, wywiad na zywo na Facebooku. Wieczorem odbędzie się pokaz filmu i spotkanie z Deniz Gamze, reżyserką filmu "Mustang", który zdobył Nagrodę w 2015 roku. Polscy widzowie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu w krakowskim Kinie Pod Baranami.

Filmy nominowane do Nagrody LUX 2016        

Krótką listę 10 filmów, które powalczą w tym roku o Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, ogłoszono na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. W tym roku Parlament Europejski już po raz 10 przyzna swoją nagrodę filmową wybitnym dziełom europejskiej kinematografii. Tytuły 3 finalistów poznamy pod koniec miesiąca, a zwycięzcę - w listopadzie.