Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Zdjęcie przedstawia pasażerów czekających w kolejce do odprawy        

Zarówno akty terroru w Paryżu i Kopenhadze, jak i kryzys na Bliskim Wschodzie i Ukrainie przyczyniły się do tego, że kwestia bezpieczeństwa ponownie znalazła się w centrum uwagi. Eksperci i państwa członkowskie UE wzywali do uchwalenia dyrektywy o unijnym rejestrze danych pasażerów – zawierającego systematycznie zbierane, wykorzystywane i przechowywane dane o pasażerach międzynarodowych lotów. Zasady zostały przegłosowane przez PE 14 kwietnia 2016 roku.

Airport Check-In Counters With Passengers        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Parlament przyjął w czwartek dyrektywę w sprawie zarządzania danymi pasażerów linii lotniczych (PNR) w celu zapobiegania, wykrywania, prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw terrorystycznych. Nowe przepisy nakładają na przewoźników obowiązek przekazywania krajowym organom danych pasażerów wszystkich lotów z krajów trzecich do UE i odwrotnie.

Artykuły 

PNR        

Po atakach z 11 września Stany Zjednoczone zwróciły się o dostęp do danych pasażerów linii lotniczych w ruchu transatlantyckim po to, by lepiej chronić się przed zamachami. Unia Europejska przez kilka lat wypracowywała wspólne zasady dla tego rejestru danych pasażerów (Passenger Name Record, PNR). W grudniu 2015 r. Parlament I Rada osiągnęły porozumienie w tej sprawie, które PE przyjął 14 kwietnia 2016 na sesji plenarnej..

Podwójny wywiad z Anną Fotygą i Claudem Moraesem.        

Po pierwszym szoku, pojawiły się pierwsze reakcje. Zaledwie kilka dni po zamachach w Paryżu, rządy i politycy zaczęli wzywać do wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa i narzędzi walki z terroryzmem. Jak wpłyną one na naszą prywatność i wolność poruszania się po Europie? Rozmawialiśmy z szefową podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony Anną Fotygą (SEDE) oraz przewodniczącym komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) Claudem Moraesem.