Walka z terroryzmem: debata i głosowanie ws. rejestru danych pasażerów (PNR) 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Po atakach z 11 września Stany Zjednoczone zwróciły się o dostęp do danych pasażerów linii lotniczych w ruchu transatlantyckim po to, by lepiej chronić się przed zamachami. Unia Europejska przez kilka lat wypracowywała wspólne zasady dla tego rejestru danych pasażerów (Passenger Name Record, PNR). W grudniu 2015 r. Parlament I Rada osiągnęły porozumienie w tej sprawie, które PE przyjął 14 kwietnia 2016 na sesji plenarnej..

Czym jest PNR?


Rejestr danych pasażeów linii lotnych obejmuje dane gromadzone w czasie rezerwacji i odprawy lotniczej (obejmują m.in. daty lotów, dane kontaktowe itp.).


Dyrektywa PNR


Linie lotnicze będą musiały dostarczać państwom UE dane w celu pomocy w walce z terroryzmem i poważną przestępczością.


Zakres dyrektywy ma obejmować lot z i do Unii, ale państwa członkowskie mogą rozszerzyć go również na loty wewnątrz UE.


Dane będą przechowywane przez 5 lat - w formie niezaszyfrowanej przez 6 miesięcy, potem - zaszyfrowane (część danych takich jak np. nazwiska zostanie ukryta).


Pierwsza propozycja dyrektywy została odrzucona przez Komisję Wolności Obywatelskich (LIBE) w kwietniu 2013 roku ze względu na kwestie związane z ochroną prywatności. Negocjacje między Parlamentem i Radą rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku i przyspieszyły po atakach w Paryżu. W grudniu 2015 roku osiągnięto porozumienie, które zostanie poddane debacie plenarnej w środę i głosowaniu w czwartek w Strasburgu.


Posłowie debatowali o PNR 13 kwietnia 2016 roku, a głsoowanie odbyło się dzień później - za głosowało 461 posłów, przeciw 179, wstrzymało się 9.


Państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie dyrektywy.