Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Data protection keyboard        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Posłowie zatwierdzili w czwartek nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych, które mają zapewnić użytkownikom internetu lepszą niż dotychczas kontrolę nad swoimi danymi osobowymi oraz jednakowy, wysoki poziomu ochrony danych w całej UE, dostosowany do wyzwań ery cyfrowej. Nowelizacja ustanawia też minimalne normy dotyczące wykorzystania danych do celów policyjnych i sądowych.

Jan Philipp Albrecht (Zieloni/WPE, Niemcy)        

„Musimy mieć wspólne zasady i zunifikowany system prawny” – powiedział poseł Jan Philipp Albrecht (Zieloni/WPE, Niemcy), sprawozdawca odpowiedzialny za reformę ochrony danych osobowych, komentując porozumienie państw członkowskich w sprawie ogólnego podejścia do projektu rozporządzenia w tej sprawie. Teraz Rada i Parlament, który przyjął swoje stanowisko w marcu 2014 roku, mogą rozpocząć nieformalne rozmowy nad kompromisowym tekstem.

Artykuły 

Wysłuchaniu przewodniczyli posłowie Bernd Lange (S&D, Niemcy) i Claude Moraes (S&D, Niemcy)        

Przepływy danych, ich znaczenie dla unijnej gospodarki i wpływ ochrony danych – to tematy, które były dyskutowane we wtorek, 16 czerwca, na wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez Komisję Handlu Międzynarodowego (INTA) oraz Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Debata z udziałem posłów, Europejskiego Inspektora Danych Osobowych oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej, biznesu i obywateli odbyła się w kontekście reformy ochrony danych osobowych.

Komunikat prasowy 

Zgoda Parlamentu na porozumienie handlowe UE-USA może być "zagrożona", jeśli NSA nie zakończy masowej inwigilacji, zgodnie z przyjętą w środę rezolucją podsumowującą śledztwo w sprawie amerykańskich programów szpiegowskich. Rezolucja wzywa też UE do zawieszenia umów dotyczących wymiany danych bankowych oraz bezpiecznego transferu danych poza granice. Walka z terroryzmem nie może być uzasadnieniem nieukierunkowanych, niejawnych programów prowadzonego na masową skalę nadzoru, uważają posłowie.

Jak chronić swoją prywatność w sieci? 10 prostych wskazówek od PE        

Parlament Europejski obecnie pracuje nad poważną reformą ochrony danych obywateli UE. Obawiasz się, że jeszcze przed zmianami Twoje osobiste informacje wypłyną w bezmiar sieci? Nie chcesz by ktoś ukradł Twoją tożsamość? Poznaj 10 prostych porad i bądź bezpieczniejszy online.

Artykuły 

Belgian ID card        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Posłowie wzmocnili ochronę danych osobowych przesyłanych do krajów trzecich w nowelizacji przepisów, którą Parlament przyjął w środę. Nowe zasady mają dać obywatelom większą możliwość kontrolowania tego, co się dzieje z ich danymi osobowymi oraz ułatwić firmom pracę poza granicami, poprzez zapewnienie takich samych warunków prawnych we wszystkich krajach członkowskich UE. Posłowie zwiększyli także kary nakładane na firmy łamiące przepisy, do 100 milionów euro lub 5% globalnych obrotów.

Wywiad z Peterem Hustinxem        

“Niestety, przyzwyczajamy się do coraz większej ilości darmowych usług w sieci, nie zważając na to, że w zamian zgadzamy się na ujawnienie danych. Musimy być bardziej krytyczni!” – ostrzega Peter Hustinx, Europejski Inspektor Danych Osobowych, którego zadaniem jest zapewnienie respektowania przez instytucje UE prawa do prywatności. W Europejski Dzień Ochrony Danych rozmawialiśmy z nim o reformie oraz naszych sieciowych przyzwyczajeniach i niebezpieczeństwach, jakie ze sobą niosą.

Wywiad z Claudem Moraesem        

Pod koniec października, posłowie z komisji LIBE i AFET spotkali się w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji USA, by w ramach prowadzonego przez PE śledztwa, porozmawiać o domniemanym podsłuchiwaniu obywateli UE i unijnych polityków. Co możemy zrobić, by chronić prywatność Europejczyków? Czy podejrzenia wpłyną na rozmowy o wolnym handlu? Rozmawialiśmy z Claudem Moraesem (S&D), przewodniczącym delegacji komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) i sprawozdawcą parlamentarnego śledztwa.

Network cables. ©BELGA/AFP/T.Coex        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

UE powinna wstrzymać współpracę z USA przy programie śledzenia środków finansowych należących do terrorystów (TFTP), w odpowiedzi na rzekomy wyciek danych bankowych obywateli UE, którymi zarządza belgijska firma SWIFT, do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych, stwierdził Parlament w niewiążącej rezolucji przyjętej w środę.

Artykuły 

Serwerownia ©BELGA_EASYFOTOSTOCK        

W poniedziałek wieczorem komisja ds. wolności obywatelskich poparła wzmocnienie ochrony danych prywatnych i nałożenie surowszych kar w przypadku łamania przepisów. W środę, Parlament zadecyduje o tym, czy zawiesić umowę o wymianie danych bankowych SWIFT ze Stanami Zjednoczonymi, w związku z aferą podsłuchową NSA.

Jak skandal z udziałem NSA komentują internauci? © BELGA_MONKEY        

Amerykański plan inwigilacji internautów jest poważnym zagrożeniem dla naszej prywatności, czy zaledwie burzą w szklance wody? PE prowadzi właśnie śledztwo ws. rewelacji upublicznionych przez Edwarda Snowdena, a nasze platformy społecznościowe pękają w szwach, pełne waszych komentarzy. Opinie są jednak skrajnie podzielone.

Debata o PRISM w Parlamencie Europejskim        

USA powinny wytłumaczyć się z zarzucanego im podsłuchiwania UE i jej obywateli – uznała większość deputowanych podczas debaty plenarnej na temat PRISM. Posłowie nie zgadzali się, co do wpływu afery na dalsze negocjacje transatlantyckiej umowy o wolnym handlu, część z nich zaś wskazała na konieczność poznania dowodów i podkreślała, że było to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Niemal cała sala przyznała jednak, że należy przyspieszyć prace nad reformą unijnej ochrony danych prywatnych.

Polecenie zapłaty z kodami SWIFT i IBAN ©BELGA-IMAGEBROKER        

24 września parlamentarna komisja ds. wolności obywatelskich (LIBE) przeprowadziła trzecie z serii trzynastu przesłuchań w sprawie skandalu masowej inwigilacji internautów przez amerykańskie służby. Głównym tematem wrześniowego posiedzenia było jednak podejrzenie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez NSA bankowych danych SWIFT, mimo podpisanego przez UE i USA dokumentu o zasadach wykorzystywania tych informacji na rzecz śledzenia finansowania działalności terrorystycznej (TFTP).

Artykuły 

Serwerownia Facebooka w szwedzkim mieście Lulea ©BELGA/AFP/Scanpix/S.Lindholm        

Europa nie może pozwolić amerykańskim służbom szpiegować swoich obywateli, dlatego reforma przepisów dotyczących ochrony danych jest pilnie potrzebna - zaznaczyli posłowie podczas dyskusji o skandalu PRISM z udziałem komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. "Zasady ochrony informacji będą obowiązywały wszystkie działające w Europie firmy, bez względu na ich pochodzenie" - mówiła Reding podczas środowego posiedzenia komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE).

Wywiad z Dimitriosem Droutsasem        

Odkrycie masowej inwigilacji Europejczyków przez służby bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wywołało burzę w stosunkach transatlantyckich, dokładnie w momencie, gdy rozpocząć się miały negocjacje umowy o wolnym handlu. Odbudowanie zaufania do partnera rozmów może być teraz wyjątkowo trudne – uznali posłowie. My spytaliśmy o to greckiego deputowanego Socjaldemokratów (S&D) Dimitrisa Droutsasa, który kieruje pracami nad pakietem prawnym dotyczącym transgranicznego przetwarzania danych.

Network calbles - ©BELGA/MAXPPP/S.BELLOUMI        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

W czwartek Parlament przyjął rezolucję wzywającą komisję wolności obywatelskich do przeprowadzenia "gruntownego śledztwa" w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji i przedstawienia jego rezultatów do końca roku. Chodzi m.in. o zakładanie podsłuchów na terenie instytucji unijnych oraz inne zarzuty dotyczące szpiegostwa. Posłowie wzywają też do objęcia większą ochroną informatorów. Przewodniczący PE oraz liderzy grup politycznych potwierdzili rozpoczęcie śledztwa.