Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Joseph Stiglitz        

"Chcę podkreślić, że 80% działań, których dotyczą panamskie papiery, miała miejsce poza Panamą, co wskazuje, że to problem globalny" - mówił w środę Joseph E. Stiglitz, ekonomista i laureat Nagrody Nobla, przed komisją śledczą ds. Panama Papers. Stiglitz - były doradca panamskiego rządu - został zaproszony na posiedzenie komisji.

Poseł Markus Ferber        

W środę, 14 września posłowie rozmawiali z komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager o decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z którą firma Apple powinna zapłacić rządowi Irlandii 13 mld euro zaległych podatków plus odsetki. Przed tygodniem o Apple rozmawialiśmy z posłem Markusem Ferberem (EPL, Niemcy).

Komunikat prasowy 

Komisarz Margrethe Vestager, odpowiedzialna z politykę konkurencji uzyskała, podczas środowej debaty, szerokie poparcie posłów dla decyzji Komisji o uznaniu korzyści podatkowych, jakie Irlandia przyznała firmie Apple Inc. umożliwiających jej płacenie podatków znacząco niższych w stosunku do innych firm, za niezgodną z prawem pomoc państwową.

Komunikat prasowy 

Zasady w Kodeksie Postepowania Komisarzy powinny zostać zaostrzone w celu zapobiegania powstaniu konfliktu interesów u członków Komisji Europejskiej oraz przywrócenia zaufania obywateli do instytucji politycznych. Było to najważniejsze przesłanie, z którym zgodziła się większość posłów podczas dyskusji we wtorek wieczorem, o relacjach z biznesem byłych oraz obecnych wpływowych Komisarzy oraz o „przeciekach z Bahamów”, z udziałem odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze Komisarza Moscovici.

Komunikat prasowy 

Parlament Europejski zdecydował o powołaniu komisji śledczej, badającej sprawę tzw. "panamskich papierów", w których ujawniono istnienie firm założonych w rajach podatkowych i ich rzeczywistych właścicieli, podczas głosowania w środę. Komisja ta, która ma zbadać rzekome niedopełnienie przepisów i błędy administracyjne w stosowaniu prawa UE, dotyczącego prania pieniędzy, prawa podatkowego oraz unikania opodatkowania, będzie miała 65 członków i 12 miesięcy na przygotowanie sprawozdania końcowego.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego 

Artykuły 

Opodatkowanie korporacji w UE        

Unikanie płacenia podatków przez korporacje przynosi państom UE roczne straty na poziomie 160-190 mld €. We wtorek, 7 czerwca, posłowie będą dyskutować o rekomendacjach dotyczących dyrektywy o zapobieganiu unikaniu opodatkowania przez korporacje. PE przedstawił najdalej idące propozycje w tej sprawie – proponuje m.in. wprowadzenie limitów odliczeń podatkowych i efektywnej stopy podatkowej dla korporacji - 15 % od dochodów uzyskanych zagranicą. W środę odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

Komunikat prasowy 

Porozumienie państw UE dotyczące automatycznej wymiany informacji o indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, korzystnej dla firm międzynarodowych, na ich terytorium, to stracona szansa na postęp w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i nieuczciwą konkurencją podatkową, stwierdzili posłowie, w opinii, przyjętej w czwartkowym głosowaniu. Nie podoba im się, że porozumienie z 6 października zawężą zakres przepisów o "automatycznej wymianie" oraz dostęp Komisji Europejskiej do informacji.

Komunikat prasowy 

Parlament poparł propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą walki z unikaniem opodatkowania, w rezolucji przyjętej w środę. Posłowie chcieliby jednak wprowadzenia rygorystycznych limitów dla ulg podatkowych oraz przepisów o dochodach uzyskanych zagranicą. Wezwali oni też do większej przejrzystości funduszy powierniczych i fundacji, wspólnych zasad redukcji opodatkowania zysków patentowych uzyskanych dzięki własności intelektualnej oraz stworzenia czarnej listy UE dla rajów podatkowych.

Co zrobić, żeby banki były bardziej przejrzyste? 

Artykuły 

Elisa Ferreira (S&D, Portugalia) i Michael Theurer (ALDE, Niemcy)        

Międzynarodowe przedsiębiorstwa powinny płacić podatki tam, gdzie wypracowują zyski – to główna myśl raportu specjalnej komisji ds. interpretacji prawa podatkowego (TAXE), który przyjęto na sesji plenarnej 25 listopada. W ślad za sprawozdaniem posłowie sprawozdawcy Elisa Ferreira (S&D, Portugalia) i Michael Theurer (ALDE, Niemcy) oczekują zmian mających na celu bardziej sprawiedliwą konkurencję podatkową, ale przyznają, że uzyskanie informacji od rządów i firm nie było łatwym zadaniem.

Komunikat prasowy 

Parlament przedstawił propozycje dotyczące sprawiedliwego opodatkowania korporacji w Europie, w rezolucji, przyjętej w głosowaniu w środę. Posłowie wzywają państwa do uzgodnień w sprawie sprawozdań finansowych od firm międzynarodowych w rozbiciu na kraje, wprowadzenia wspólnej, skonsolidowanej podstawy opodatkowania, wspólnych definicji terminologii podatkowej oraz przejrzystości, dotychczas tajnych, umów, dotyczących interpretacji przepisów podatkowych zawieranych przez firmy i kraje UE.

Artykuły 

EC President Jean Claude Juncker is pictured during the debate on the fight against tax avoidance        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stanął osobiście przed Parlamentem Europejskim, podczas specjalnej debaty na temat walki z unikaniem opodatkowania, w celu wyjaśnienia ostatnich doniesień na temat tajnych umów, gwarantujących preferencyjne opodatkowanie firm międzynarodowych w Luksemburgu - przyczyny, dla której Parlament zwołał debatę.

Motion of censure against the Commission rejected by a large majority        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Parlament Europejski odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec drużyny Przewodniczącego Komisji Jean-Claude Junckera, w czwartek, 461 głosami przeciwko, 101 głosami za, przy 88 wstrzymujących się od głosu. Wniosek o wotum nieufności został złożony przez 76 członków EFDD oraz posłów niezrzeszonych, w następstwie debaty z Przewodniczącym Komisji Jean-Claudem Junckerem, 12 listopada, na temat "Lux leaks". Debata na temat wniosku odbyła się w poniedziałek.