Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Security patrol activity to prevent terrorism. Photo by Manu Sanchez on Unsplash        

Jaka jest sytuacja w Europie po fali ataków terrorystycznych, które miały miejsce od 2015 roku? Kim są terroryści? Dowiedz się, jak UE walczy z terroryzmem.

LIBE committee        

Konieczne jest zabezpieczenie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, sprawniejsza wymiana informacji między państwami członkowskimi i zapobieganie radykalizacji - to wnioski z dyskusji niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière’a i jego francuskiego odpowiednika Matthiasa Fekla przed Komisją Wolności Obywatelskich. Posiedzenie odbyło się w poniedziałek 27 marca.

Komunikat prasowy 

W celu ograniczenia wzrastającego zagrożenia ze strony “cudzoziemskich bojowników” podróżujących na tereny ogarnięte konfliktem w celach związanych z terroryzmem i “samotnych wilków” planujących ataki solo, Parlament przyjął w czwartek nowe przepisy, które będą obowiązywały na terenie całej UE.

Komunikat prasowy 

Dane wszystkich osób, które wjeżdżają na terytorium Unii lub je opuszczają będą sprawdzane w bazach danych (na przykład w bazie zgubionych i skradzionych dokumentów). Rozporządzenie, które wprowadza nowe przepisy uzyskało w czwartek poparcie Parlamentu. Jego tekst został uzgodniony 5 grudnia z Rada Ministrów.

Vicky Ford (EKR, UK)
       

W środę, 13 lipca, Komisja Rynku Wewnętrznego, przyjęła poprawki do projektu nowelizacji dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Posłowie zapewnili, że każda broń, którą przekształcono w broń na naboje ślepe, będzie nadal podlegała regulacjom prawnym. Obejrzyj wywiad z posłanką sprawozdawczynią Vicky Ford (EKR, Wielka Brytania) i dowiedz się więcej.

Opinie europosłów i ekspertów na kluczowe kwestie w dziedzinie podjęcia wspólnych działań UE w walce z terroryzmem.
       

Parlament Europejski pracuje nad szeregiem środków majacych na celu walkę z terroryzmem. Posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE) zagłosują w poniedziałek, 4 lipca, nad propozycjami kryminalizacji działań przygotowawczych do ataków terrorystycznych oraz wprowadzenia obowiązkowych kontroli obywateli UE przybywających lub opuszczających terytorium UE. W wideo podsumowujemy działania Parlamentu Europejskiego w walce z terroryzmem.

Artykuły 

Europol's new Headquarters on Eisenhowerlaan in The Hague        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Europejski Urząd Policji - Europol będzie mógł wkrótce zintensyfikować działania wymierzone przeciw terroryzmowi, przestępczości internetowej i innym przestępstwom oraz szybciej reagować na zagrożenia, dzięki nowym przepisom, przyjętym przez Parlament w środę. Wzmocnieniu uprawnień Europolu towarzyszy ustanowienie solidnych gwarancji ochrony danych i demokratycznych narzędzi nadzoru.

Europol        

Europejski Urząd Policji, czyli Europol, ma za zadanie poprawę współpracy między odpowiednimi służbami państw członkowskich, które zajmują się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej. W związku z rosnącymi zagrożeniami od pewnego czasu trwały prace nad wzmocnieniem kompetencji Europolu, a w listopadzie 2015 roku osiągnięto porozumienie w tej sprawie. Posłowie przyjęli nowe przepisy 11 maja.

Airport Check-In Counters With Passengers        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Parlament przyjął w czwartek dyrektywę w sprawie zarządzania danymi pasażerów linii lotniczych (PNR) w celu zapobiegania, wykrywania, prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw terrorystycznych. Nowe przepisy nakładają na przewoźników obowiązek przekazywania krajowym organom danych pasażerów wszystkich lotów z krajów trzecich do UE i odwrotnie.

Klauzula wzajemnej obrony        

Po atakach terrorystycznych w Paryżu Francja zwróciła się do państw członkowskich o pomoc, powołując się na tzw. klauzulę wzajemnej obrony zawartą w art. 42 (7) Traktatu o Unii Europejskiej. To pierwszy przypadek aktywowania tego artykułu. W rezolucji przyjętej w czwartek, 21 stycznia, posłowie stwierdzili, że współpraca w ramach klauzuli powinna być bodźcem do wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i obronności i wezwali do większej roli instytucji UE. Więcej informacji w naszej infografice.

Od góry od lewej: Ioan Mircea Pașcu (wiceszef PE), Bert Koenders, Dimitris Avramopoulos, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Birgit Sippel, Petr Ježek, Angel Dzhambazki, Inês Cristina Zuber, Jan Philipp Albrecht, Steven Woolfe, Vicky Maeijer Lampros Fountoulis         

Dzień po atakach Pakistanie posłowie dyskutowali o skutecznych sposobach walki z zagrożeniem terrorystycznym. Uczestniczący w debacie posłowie, przedstawiciele Komisji Europejski i rządów państw członkowskich podkreślali znaczenie wymiany informacji i potrzebę wzmocnienia kontroli granicznych oraz wezwali państwa członkowskie do wzmocnienia współpracy.

Europol: Assisting Member States in fighting international crime  ©AP Images/ European Union-EP        

Europejski Urząd Policji, czyli Europol, zajmuje się poprawieniem współpracy między odpowiednimi służbami państw członkowskich, które zajmują się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej. Wobec rosnących zagrożeń państwa członkowskie zgodziły się na wzmocnienie kompetencji Europolu. W poniedziałek w tej sprawie zagłosuje Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE).

Kontrola graniczna        

Wzmocnienie uprawnień Europolu, unijny rejestr danych pasażerów oraz unijna strategia walki z terroryzmem - to tematy spotkań i głosowań, które odbyły się w tym tygodniu w PE w ślad za atakami terrorystycznymi w Paryżu.

Artykuły 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i Harlem Désir, francuski minister spraw europejskich.        

17 listopada posłowie i personel Parlamentu Europejskiego uczcili pamięć ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu. „Zamachy w Paryżu były atakiem na nasze wolności, na europejskie wartości, na nasz sposób życia, na nas wszystkich. My Europejczycy stoimy w naszym smutku ramię w ramię z Francuzami” – powiedział przewodniczący Martin Schulz.

European Parliament plenary debate on recent terrorist attacks in Paris        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Politykierzy stawiający znak równości między uchodźcami i terrorystami, potęgują nienawiść i rozczarowanie, które popychają ludzi do przyłączenia się do grup terrorystycznych, mówili posłowie podczas środowej debaty plenarnej. Zamiast akceptować erozję wolności i tolerancji w Europie, kraje UE muszą poprawić bezpieczeństwo poprzez intensyfikację współpracy wywiadów i udostępnianie danych oraz inwestowanie w kompetencje i technologie potrzebne do walki z terroryzmem - uważa Parlament.

Posłanka Rachida Dati        

Szacuje się, że 5000 Europejczyków dołączyło do terrorystów i fundamentalistów walczących w Syrii i Iraku. Zjawisko jest niebezpieczne i stanowi wyzwanie dla państw członkowskich. Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) przyjęła w poniedziałek, 19 października, raport dotyczący sposobów zapobiegania radykalizacji i rekrutowaniu obywateli UE przez organizacje terrorystyczne. Przed głosowaniem zapytaliśmy sprawozdawczynię Rachidę Dati (EPL, Francja), dlaczego trzeba podjąć działania na poziomie UE.

Przewodniczący PE Martin Schulz, eurodeputowani i pracownicy instytucji podczas minuty ciszy dla ofiar ataku na redakcję "Charlie Hebdo".        

Minutą ciszy, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego uczcili pamięć ofiar wczorajszego ataku na paryską redakcję satyrycznego pisma “Charlie Hebdo”. Przewodniczący Martin Schulz, posłowie oraz pracownicy instytucji zebrali się przed głównym wejściem PE, by oddać cześć 12 ofiarom zamachu. “Dziś, tak jak Ty, jak my wszyscy, i ja jestem Charlie” mówił Schulz. Flagi Francji i Unii Europejskiej przed Parlamentem, zostały opuszczone do połowy masztu.