Walka z terroryzmem: Posłowie dyskutowali z ekspertami o kontroli obrotu bronią 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Kontrola obrotu bronią ma wspomóc walkę z terroryzmem ©AP Images/ European Union-EP 

W następstwie ataków terrorystycznych w Paryżu Komisja Europejska zaproponowała nowelizację przepisów dotyczących obrotu bronią. We wtorek na wysłuchaniu publicznym posłowie z Komisji Rynku Wewnętrznego (IMCO) dyskutowali o propozycjach KE z ekspertami.

Komisja Europejska zaproponowała nowelizację przepisów z 1991 roku, ostatnio aktualizowanych w 2008 roku.


Wysłuchanie poprowadziła przewodnicząca komisji IMCO posłanka Vicky Ford (EKR, Wielka Brytania). Posłanka zaznaczyła, że celem spotkania jest określenie możliwego wpływu proponowanej noweli, bo tego nie zawiera propozycja KE.


Aktualnie obowiązujące przepisy zabraniają posiadania broni automatycznej, a w przypadku broni półautomatycznej przewiduje obowiązek autoryzacji. Zmiany nie obejmują broni zabytkowej.


Komisja proponuje, by nowe zasady obejmowały również kolekcjonerów i muzea, zobowiązujące je do autoryzacji/deklaracji. Muzea mogłyby gromadzić jedynie zdezaktywowaną broń automatyczną.


Broń zdezaktywowana to broń trwale pozbawiona cech użytkowych. Zdaniem dr. Edwarda Impeya, dyrektora Royal Armouries in the UK, takie przepisy miałyby bardzo niekorzystny wpływ na sytuację muzeów. „Deaktywowanie broni jest równoznaczne z uszkodzeniem bliskim zniszczeniu” – wyjaśniał Impey, dodając, że „z takiego przedmiotu niczego już nie można się nauczyć. To tak jak usunięcie silnika z zabytkowego auta”.


Propozycja KE przewiduje, że informacje o broni powinny być przechowywane do momentu jej zniszczenia. Obecnie wymaga się, by dane przechowywać przez 20 lat, ale Philippe Nobles z francuskiej policji sądowej zauważył, że „20 lat to za mało”, a „w zamachach w Paryżu użyto broni z różnych okresów, od 1942 do 1957 roku, dlatego przechowywanie danych jest bardzo ważne”.


“To bardzo subiektywne kryterium, które doprowadzi do rozbieżności w interpretacjach państw członkowskich” – ostrzegał Jean-Luc Stassen, dyrektor Banc d’Épreuves des armes á feu w Belgii.


Komisja proponuje również wspólne zasady znakowania broni, surowsze przepisy dotyczące sprzedaży online, w tym broni ostrzegawczej takiej jak wyrzutnie rac, które mogą być przekształcone w prawdziwą broń, a także zharmonizowaną długość licencji – 5 lat.


Podobnie jak w przypadku broni automatycznej Komisja Europejska chce, by broń półautomatyczna przypominająca broń z mechanizmem automatycznym była zabroniona.


Komisja IMCO przyjmie swoja sprawozdanie przed końcem czerwca, a pierwsze czytanie na sesji plenarnej przewidziane jest na jesień.