Walka z terroryzmem: działania Parlamentu Europejskiego 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament Europejski pracuje nad szeregiem środków majacych na celu walkę z terroryzmem. Posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE) zagłosują w poniedziałek, 4 lipca, nad propozycjami kryminalizacji działań przygotowawczych do ataków terrorystycznych oraz wprowadzenia obowiązkowych kontroli obywateli UE przybywających lub opuszczających terytorium UE. W wideo podsumowujemy działania Parlamentu Europejskiego w walce z terroryzmem.

Radykalizacja


Obecnie Parliament Europejski pracuje nad wzmocnieniem działań przeciwko radykalizacji. „To bardzo ważny punkt w agendzie zapobiegania terroryzmowi” – mówi posłanka Monika Hohlmeier (EPL, Niemcy). Przypomnijmy, że w listopadzie 2015 roku PE przyjął rezolucję, w której wezwał do zacieśnienia współpracy i koordynacji między państwami członkowskimi by skuteczniej przeciwdziałać radykalizacji i terroryzmowi. Posłowie przedstawili szereg konkretnych propozycji do wykorzystania w unijnej strategii przeciwdziałania ekstremizmowi dotyczących internetu, sytuacji w więzieniach, edukacji i integracji społecznej. Szacuje się, że co najmniej 5000 obywateli UE wstąpiło do organizacji terrorystycznych i paramilitarnych zlokalizowanych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa UE.


Propaganda w sieci


Szacuje się, że każdego dnia ISIS publikuje na Twitterze nawet 100 000 postów. Walka z propagandą w Internecie jest konieczna - mówi unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove. Europol otrzymał dodatkowe uprawnienia, dzięki którym będzie mógł monitorować media społecznościowe i zgłaszać do usunięcia propagandowe treści.


Zagraniczni bojownicy


Już teraz działania terrorystyczne są penalizowane w prawie wewnętrznym państw członkowskich UE. W poniedziałek, 4 lipca, Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) zagłosuje nad propozycją, by karane były także działania przygotowawcze do ataków terrorystycznych (uczestnictwo w szkoleniach w i poza Europą, podróże zagraniczne, finansowanie działań terrorystycznych etc.).


21 czerwca Komisja LIBE poparła propozycję wprowadzenia obowiązkowych kontroli na granicach dla obywateli UE wracających lub opuszczających terytorium UE. Na granicach morskich, lądowych i powietrznych UE będą dokumenty podróżne obywateli UE będą sprawdzane także w bazach dokumentów zaginionych i skradzionych. PE rozpocznie teraz negocjacje z państwami członkowskimi w sprawie porozumienie w tej sprawie. Więcej.


W przyszłości


Parlament Europejski pracuje obecnie nad propozycjami dotyczącymi kontroli nabywania i posiadania broni.