Posiadanie broni: "Wyeliminowaliśmy lukę wykorzystywaną przez terrorystów" 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

W środę, 13 lipca, Komisja Rynku Wewnętrznego, przyjęła poprawki do projektu nowelizacji dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Posłowie zapewnili, że każda broń, którą przekształcono w broń na naboje ślepe, będzie nadal podlegała regulacjom prawnym. Obejrzyj wywiad z posłanką sprawozdawczynią Vicky Ford (EKR, Wielka Brytania) i dowiedz się więcej.

Posłowie z Komisji Rynku Wewnętrznego chcą, by ściślejszej kontroli podlegały kategorie broni takie jak broń na naboje ślepe albo broń zdezaktywowana, które mogą zostać zmodyfikowane w taki sposób, by można było używać ostrej amunicji albo odwrócić dezaktywację. Obecnie na taką broń nie jest konieczne posiadanie zezwolenia. "Celem tej legislacji było usunięcie luki prawnej, którą wykorzystano przy okazji ataków w Paryżu" - wyjaśnia posłanka sprawozdawczyni.


Po tym, jak w listopadzie 2015 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję zaostrzenia przepisów dotyczących nabywania i posiadania broni, pojawiły się obawy, że na listę broni, której nie mogą posiadać osoby cywilne, trafi broń, którą gromadzą np. prywatni kolekcjonerzy. "To spowodowałoby niepokój o prace (także) muzeów, tradycyjnych myśliwych, strzelców sportowych (...) " - pokreśliła Ford. Posłowie zapewnili, że te grupy będą objęte wyjątkami pod pewnymi warunkami.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.Kolejne kroki


Komisja IMCO jesienią przyjmie mandat negocjacyjny. Po tym, jak Parlament przyjmie swoje stanowisko na sesji plenarnej (państwa członkowskie przyjęły swoje stanowisko 10 czerwca), rozpoczną się negocjacje.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.