Eurobarometr: Europejczycy chcą więcej działań UE w walce z terroryzmem 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

80% Europejczyków chce więcej działań UE w walce z terroryzmem - wynika z najnowszego badania Eurobarometru. 68% ankietowanych chce, by UE robiła więcej na rzecz bezpieczeństwa i obrony.

Eurobarometr: Europejczycy chcą więcej działań UE w walce z terroryzmem. ©AP Images/European Union - EP 

Parlament Europejski podejmuje szereg działań, by wzmocnić bezpieczeństwo w Europie.


W lutym br. Parlament Europejski przyjął przepisy mające na celu ograniczenie wzrastającego zagrożenia ze strony “cudzoziemskich bojowników” podróżujących na tereny ogarnięte konfliktem w celach związanych z terroryzmem i “samotnych wilków”. Posłowie uaktualnili przepisy dotyczące przestępstw związanych z terroryzmem oraz poszerzyli ich zakres tak, aby obejmowały również m.in. przygotowania do aktów terrorystycznych. Ponadto posłowie poparli rozporządzenie, dzięki któremu dane wszystkich osób, które wjeżdżają na terytorium Unii lub je opuszczają będą sprawdzane w bazach danych (na przykład w bazie zgubionych i skradzionych dokumentów)


W lipcu br. Parlament ustanowił specjalną komisję do badania przeszkód w skutecznej walce z terroryzmem. Mandat komisji wynosi 12 miesięcy.


Poza tym posłowie pracują także nad zmianami w dyrektywie w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, które mają umożliwić m.in. wymianę informacji między krajowymi instytucjami nadzoru finansowego, by skuteczniej walczyć z finansowaniem terroryzmu.


W najbliższych miesiącach posłowie będą finalizować prace nad nowym systemem wjazdu/wyjazdu, który ma rejestrować dane dotyczące wjazdu, wyjazdu oraz odmowy wjazdu w odniesieniu do obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne strefy Schengen.


Więcej informacji o działaniach Parlamentu Europejskiego w walce z terorryzmem.


Eurobarometr 2017


Badania w terenie w ramach ankiety Eurobarometru Parlamentu Europejskiego odbyły się w dniach 18–27 marca 2017 r. Badanie miało postać bezpośrednich wywiadów i zostało przeprowadzone w 28 państwach UE wśród 27 901 obywateli.