Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

SEDE commission meeting - Deterioration of the security situation in the East of Ukraine, in particular around Avdiivka -with Deputy Prime Minister of Ukraine Ivanna Klympush-Tsintsadze        

W poniedziałek, 6 lutego, posłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony spotkali się z wicepremier Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze, by przedyskutować ostatnie wydarzenia w Donbasie. Sytuacja w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim nosi znamiona kryzysu humanitarnego spowodowanego intensywnymi bombardowaniami w połączeniu z brakami w dostawach energii elektrycznej i siarczystym mrozem sięgającym -22 stopni. Posłowie rozmawiali o implikacjach dla bezpieczeństwa UE.

Artykuły 

Stosunki z Rosją będą jednym z tematów szczytu UE        

Dziś wieczorem na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE będą rozmawiali o strategii w relacjach z Rosją oraz o jej roli w konflikcie w Syrii. W czerwcu 2015 roku w rezolucji Parlament wzywał do „dokonania krytycznej ponownej oceny” stosunków UE z Rosją.

Oś czasu - od Pomarańczowej Rewolucji do dzisiejszych wydarzeń.        

Dwa lata po protestach na Euromajdanie, które doprowadziły do odsunięcia prezydenta Wiktora Janukowycza, przyszłość Ukrainy jest nadal niejasna. 1 stycznia 2016 roku weszła w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Na osi czasu przypominamy naważniejsze wydarzenia na Ukrainie od Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku poprzez protesty na Majdanie i aneksję Krymu po porozumienia mińskie.

Pat Cox        

“Potrzeby Ukrainy nie zmalały, ale ze względu na pilność i wagę innych wydarzeń uwaga opinii publicznej już się na nich nie koncentruje” – mówi Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego przed konferencją dotyczącą dobrych praktyk i procesu tworzenia prawa, która odbędzie się w PE między 29 lutego a 2 marca. Tydzień Ukraiński odbywa się w ślad za porozumieniem, które w lipcu 2015 podpisał PE i ukraińska Rada Najwyższa. Konferencję otworzy prezentacja raportu P. Coxa.

Europosłowie i posłowie z Ukrainy spotkali się w Brukseli, by rozmawiać o możliwych reformach ukraińskiego ciała prawodawczego.
       

“Nasz parlament powinien być stać się główną instytucją demokracji i prawodawstwa na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Hrojsman, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, na 3-dniowej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, która dotyczyła dobrych praktyk parlamentarnych, nadzoru i tworzenia prawa. Wśród konkluzji konferencji znalazła się sugestia poprawienia jakości procesu legislacyjnego na Ukrainie oraz skuteczności i przejrzystości spraw europejskich. Więcej w skrócie wideo.

Artykuły 

Men push a cart over the destroyed Putilovka bridge near Donetsk airport on March 21, 2015.        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Unijny plan udzielenia Ukrainie 1,8 miliarda euro pożyczki na poprawę krótkoterminowej równowagi budżetowej uzyskał w środę poparcie Parlamentu. Unia pożyczy pieniądze na rynku międzynarodowym by sfinansować kredyt, którego udzieli Ukrainie z tym samym, korzystnym oprocentowaniem. Przekazanie Ukrainie środków będzie powiązane z realizacją przez Kijów reform strukturalnych, które mają pozwolić na rozwiązanie problemów leżących u podstaw kryzysu gospodarczego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz szef parlamentarnej delegacji Andrej Plenkovic podczas spotkania w Kijowie 27 października 2014 r.        

Ukraina powinna szybko stworzyć rząd i rozpocząć proces reformowania kraju – przyznali posłowie, po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, które wygrały ugrupowania pro-europejskie. Parlamentarna delegacja 14 eurodeputowanych wysłana została w celu monitorowania pierwszych wyborów parlamentarnych po ostatniej rewolucji na Ukrainie. Podczas spotkania z władzami w Kijowie, posłowie zadeklarowali pomoc we wdrożeniu zapisów niedawno przyjętej umowy stowarzyszeniowej.

Na zdjęciu znajduje się poseł do PE Gabrielius Landsbergis (EPP, Litwa)        

Stosunki z Rosją były przedmiotem debaty plenarnej, która odbyła się dzisiaj. Z kolei jutro posłowie zagłosują nad raportem o stanie relacji UE-Rosja. Z posłem sprawozdawcą Gabrieliusem Landsbergisem (EPP, Litwa) rozmawialiśmy o "czarnej liście" unijnych polityków i urzędników z zakazem wjazdu do Rosji oraz o efektach sankcji ujnijnych nałożonych na Rosję.

European Parliament ratifies EU-Ukraine Association Agreement        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Parlament Europejski, wyraził zgodę na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, zawierającej pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu (DCFTA), we wtorek, w Strasburgu. W tym samym czasie umowa ratyfikowana została przez Parlament Ukraiński w Kijowie. Zgodnie z układem, zostanie zawiązana współpraca polityczna i integracja gospodarcza oraz udostępniony zostanie wzajemny swobodny dostęp do rynków.